Tuż przed sobotnimi koncertami juwenaliowymi warto wybrać się do toruńskich muzeów, by zupełnie za darmo zwiedzić wystawy, wziąć udział w ciekawych warsztatach i niecodziennych prelekcjach. Już w najbliższy weekend czeka nas kolejna edycja Europejskiej Nocy Muzeów.

Po raz kolejny toruńskie muzea otwierają swoje krypty dla torunian i turystów z okazji Nocy Muzeów. Pierwsza tego typu impreza odbyła się w Berlinie w 1997r., z kolei w Polsce po raz pierwszy akcję zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W ubiegłym roku muzea po zmroku można było zwiedzać aż w kilkudziesięciu polskich miastach. W nocy z 20 na 21 maja zupełnie za darmo będzie można obejrzeć wystawy m.in. w Ratuszu Staromiejskim, Kamienicy pod Gwiazdą, Muzeum Historii Torunia, Domu Mikołaja Kopernika, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, Muzeum Toruńskiego Piernika, Muzeum Etnograficznym oraz Centrum Sztuki Współczesnej. Na część warsztatów i pokazów obowiązują wcześniejsze zapisy.

Hasło II Toruńskiej Nocy Muzealnej to „Toruń portem wiślanym”. Podczas wydarzenia będzie można obejrzeć prezentacje na temat zmieniającej się panoramy Torunia czy wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem po wystawie na temat marszałka Piłsudskiego i jego powiązań z naszym miastem. Zwiedzający będą mogli również spróbować swoich sił w konkursie muzealnym przy wystawie „Piotr Michałowski (1800-1855)” czy zakupić wydawnictwa muzealne w Ratuszu Staromiejskim. Dla najmłodszych przygotowano specjalny kącik plastyczny. Żądni wrażeń i pięknych widoków będą mieli okazję wspiąć się na Wieżę Ratuszową zupełnie za darmo. No, może niezupełnie, gdyż potrzebne będą wytrzymałość i dobra kondycja. Z programem II Toruńskiej Nocy Muzealnej w oddziałach Muzeum Okręgowego możecie zapoznać się tutaj.

W toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej Noc Muzeów rozpocznie się już… o 16:00 i potrwa aż do północy. Na odwiedzających czekają rabaty w Księgarni Sztuki, seans filmów z muzyką na żywo w Kinie Centrum oraz oprowadzanie po wystawach. Spis wszystkich atrakcji, które przygotowało na sobotnią noc CSW znajdziecie tutaj.

Śmiechu nie zabraknie w Muzeum Etnograficznym. Skansen zaprasza wszystkich na specjalny program pod hasłem „Śmiechy spod strzechy”. Na gości czeka wiele zabawnych niespodzianek. Szczegóły na temat Nocy Muzeów w Muzeum Etnograficznym znajdziecie tutaj.

Warto w sobotę wyjść z domu, by odwiedzić miejsce, które niektórzy z nas ostatni raz widzieli zapewne w podstawówce podczas wycieczki klasowej. Na pewno wiele się od tego czasu zmieniło.
KIEDY: Noc z 20 maja (sobota) na 21 maja (niedziela)
GDZIE: Toruńskie muzea
WSTĘP: Noc Muzeów to okazja do odwiedzenia większości toruńskich instytucji kulturalnych za darmo

[fot. Sara Watrak]