Problem mieszkańców Winnicy trwa już od jakiegoś czasu. Znany aktywista, Piotr Ikonowicz, stara się pomagać społeczności toruńskiego osiedla w polepszeniu ich trudnej sytuacji. Jakiś czas temu spotkał się z prezydentem Torunia, zabiegał też jednak o spotkanie z o. Tadeuszem Rydzykiem. Ku zdziwieniu założyciela Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, twórca Radia Maryja wyraził zgodę na spotkanie, które odbyło się dzisiaj (17 maja).

Podczas rozmowy z prezydentem Michałem Zaleskim zadeklarowano, że każdej ze stron zależy na zażegnaniu konfliktu pomiędzy miastem a mieszkańcami. Ustalono więc, że nie będzie to ostatnie spotkanie w tej sprawie. Pokrótce, problem mieszkańców Winnicy został również przedstawiony w programie publicystycznym TVP1 – Studio Polska. Piotr Ikonowicz postanowił jednak poprosić także o spotkanie ojca Tadeusza Rydzyka. Skontaktował się z nim 8 maja z prośbą, aby duchowny pomógł torunianom poprawić ich niełatwą sytuację. Jak się okazało, ku zdziwieniu Ikonowicza, o. Rydzyk wyraził zgodę na wizytę, która miała miejsce dzisiaj (17 maja), o godzinie 14.30.

Oprócz inicjatora spotkania, do siedziby Radia Maryja zostało także zaproszonych kilkunastu mieszkańców Winnicy. Jak w rozmowie z portalem ddtorun.pl powiedział Ikonowicz, chciał on poprosić duchownego o to, aby wsparł się za pokrzywdzonymi, a także porozmawiał z prezydentem miasta. Na Winnicy jest bowiem budowany wodociąg, jednak w planie nie ma przyłączenia go do domów osób zamieszkałych na osiedlu. Ojciec Tadeusz Rydzyk mógłby w takim razie poprosić rządzących, aby „przegłosowali inny plan zagospodarowania przestrzennego. Taki, który zakładałby budownictwo jednorodzinne, a nie wielorodzinne, co oznacza dewelopera.”

Spotkanie zakończyło się po prawie dwóch godzinach. Jak twierdzą mieszkańcy Winnicy, nie padły w trakcie jego trwania żadne konkretne deklaracje. Duchowny powiedział jednak, że przyjrzy się tej sprawie.

Źródło: ddtorun.pl

[Fot. wiadomosci.onet.pl, natemat.pl]