W ramach majowego BUUMu poetyckiego w klubie Od Nowa, swoją wystawę będzie miała autorka kultowych już rysunków i tekstów: „Sama sobie sterem, żeglarzem, wkrętem i śrubokrętem”, „Nie nadążam za sobą” czy „Fajnie jest, dobrze jest, nie rycz”. Magda Danaj, bo o niej mowa, znana jest szerzej jako „Porysunki” i słynie z rysunkowych, zarazem ciętych i błyskotliwych, komentarzy do rzeczywistości.

Magda Danaj jest rysowniczką i ilustratorką, autorką bloga „Porysunki”. Zajmuje się również ilustracją prasową, tworzeniem plakatów oraz okładek płyt. Jej prace pojawiały się m.in w „Przekroju”, „Gazecie Wyborczej”, „Bluszczu”, „Gali”, a także na okładkach książek, płyt oraz plakatach. Dłuższe formy ukazały się w magazynie „Kolektyw”. Jest również Stypendystką Prezydenta Miasta Gdańska.

Prace Magdaleny Danaj są komentarzem do życia. Jej komiksowe rysunki o współczesności, zjawiskach społecznych i relacjach damsko-męskich są ostre i ironiczne. Z pozoru są to lekkie dla oka grafiki, lecz zawsze mają w sobie drugie dno. Autorka opisuje w błyskotliwy sposób odważne tematy. Przedstawiona przez nią karykaturalna rzeczywistość jest tak naprawdę zauważeniem życiowej ironii i odkrywaniem ważnych spraw w życiu. O rzeczywistości i człowieku można mówić i „tworzyć’ z dystansem, przymrużeniem oka, a jednocześnie bez ogródek i eufemizmów.

Odbiorcy prac Magdy Danaj śmieją się z samych siebie. Autorka przeżywa życie z wielką pasją, nadając mu drugą naturę: komiksowego lustra, w którym może przejrzeć się cały świat.

Kuratorem wystawy oraz autorką zapowiedzi jest Małgorzata Tarkowska-Kochańska

Info:
Wystawa prac Magdaleny Danaj (Porysunki) pt. „Małe Bum”
Gdzie: Galeria Dworzec Zachodni, klub Od Nowa, ul. Gagarina 37a, Toruń
Kiedy: wernisaż 11 maja o godz. 20:00, wystawa czynna od 11 maja do 12 czerwca
Wstęp wolny!

[fot. facebook Porysunków: facebook.com/magda.danaj]