Z pewnością wielu z Was uwielbia jazdę na rowerze. Nic w tym dziwnego! Taki rodzaj aktywności umożliwia nie tylko dbanie o kondycję i zdrowie, ale także o środowisko. W związku z tym coraz bardziej popularny staje się bike-sharing i to nie tylko na świecie, ale także w Polsce. Rosnące zainteresowanie ideą publicznych rowerów sprawia, że w naszym kraju pojawia się coraz więcej stacji, które umożliwiają wypożyczanie rowerów miejskich za niewielką opłatę. Jak ich działalność przedstawia się w rankingu?

Ranking Systemów Rowerów Miejskich 2018

Specjaliści z dadelo.pl, po zaobserwowaniu rosnącego zainteresowania rowerami publicznymi, postanowili stworzyć Ranking Rowerów Miejskich, w którym porównali systemy funkcjonujące w 25 miastach – także w Toruniu. Tworząc zestawienie pod uwagę brali takie zmienne jak: ilość rowerów i stacji, ceny, długość sezonu, dodatkowe udogodnienia, średnią liczbę wypożyczeń oraz ilość osób zapisanych w systemach. W sześciu kategoriach dany system mógł zdobyć po 25 punktów. Im gorzej wypadał na tle konkurencji, tym przyznawano mu niższą notę. Jeżeli dwa miasta uzyskały taki sam wynik – otrzymywały jednakową ilość punktów. Warto jednak dodać, że stworzona została siódma kategoria, w której na nieco innych zasadach dodatkowo punktowane były udogodnienia dotyczące możliwości wypożyczenia tandemów, rowerów familijnych, cargo i dziecięcych. Maksymalny wynik, jaki mogło osiągnąć miasto, to 155 punktów, a całe zestawienie oparte jest na najnowszych danych z 2017 roku.

2

Najlepszą stacją z rowerami miejskimi okazało się warszawskie Veturilo, które uzyskało aż 141 punktów. Na podium stanęły też Lublin (131 punktów) i Łódź (130 punktów). Wysoko w rankingu znalazł się także Białystok (czwarte miejsce) oraz Poznań, który zamyka pierwszą piątkę. Miasta te przewagę nad konkurencją zdobyły między innymi dzięki długości sezonów, w których można tam wypożyczać pojazdy na dwóch kółkach – rowerowy sezon w Poznaniu trwa bowiem od marca do grudnia. Toruń w zestawieniu znalazł się nieco poza pierwszą dziesiątką, zajmując przy tym 11 miejsce z liczbą 108 punktów, na równi z Radomiem. W rankingu jednak wysoko uplasowały się nie tylko aglomeracje, ale także mniejsze miasta, takie jak Konstancin Jeziorna, który uplasował się na 9 pozycji i zajął pierwsze miejsce w kategorii określającej ilość rowerów przypadających na jednego mieszkańca.

3

Jak widać, systemy rowerów miejskich cieszą się coraz większą popularnością, co z pewnością jest bardzo radosną informacją. Wpływ na to ma jednak nie tylko moda na bycie fit czy eco, ale także przyjazny użytkownikowi sposób rejestracji i intuicyjny system wypożyczenia. Najczęściej, aby móc wypożyczyć rower miejski, wystarczy po prostu zarejestrować się na stronie internetowej operatora, zasilić konto (w wielu systemach wymagana jest pierwsza wpłata w wysokości np. 10 zł), a następnie można już udać się do najbliższej stacji, gdzie na terminalu szczegółowo, krok po kroku, wyświetlana jest instrukcja obsługi. W Polsce sytuacja wygląda naprawdę dobrze, choć nie ma co ukrywać, że do Kopenhagi, uznawanej za europejską stolicę rowerową, wciąż wiele nam brakuje. Z roku na rok można jednak zauważyć, że liczba rowerów na ulicach polskich miast rośnie. Warto jednak pamiętać i mieć nadzieję na to, że wraz z ilością jednośladów na drogach, zwiększać będzie się także liczba ścieżek rowerowych oraz bezpieczeństwo jazdy.

7

Szczegółowe informacje na temat rankingu, a także więcej infografik, znajdziecie tutaj.