Dziś pod głosowanie w senacie trafiła ustawa dekomunizacyjna. Wygląda na to, że już niedługo w Polsce zmieni się wiele adresów – nowe władze niechętnie patrzą na nazwy ulic kojarzące się z epoką PRL-u. Takie nazwy wciąż mamy w Toruniu, z jedną z najsłynniejszych ulic miasta – Gagarina – na czele. Toruński Sojusz Lewicy Demokratycznej kpi z dekomunizacyjnych zapędów Prawa i Sprawiedliwości i złośliwie proponuje w miejsce kosmonauty ojca Rydzyka.

Tak zwana ustawa dekomunizacyjna, przyjęta przez Sejm 1 kwietnia, mówi o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Oznacza to, że z ulic znikną niebawem tabliczki z nazwami nawiązującymi do ważnych w epoce panowania w Polsce komunizmu postaci, organizacji i wydarzeń historycznych. W miastach nie będzie już także pomników upamiętniających osoby zasłużone dla socjalizmu i komunizmu. Ustawa przewiduje dla samorządów dwunastomiesięczny termin na wyegzekwowanie zmian.

Na wczorajszym evencie prasowym toruński Sojusz Lewicy Demokratycznej z sarkazmem odniósł się do pomysłów Prawa i Sprawiedliwości. W ramach protestu przeciw ustawie dekomunizacyjnej politycy zaproponowali zmianę nazwy ulicy Jurija Gagarina, przy której mieści się m.in. kampus UMK, na… ulicę ojca Tadeusza Rydzyka. Przewodniczący rady powiatowej partii, Marek Jopp żartował, że jeden i drugi kojarzą się z kosmosem – słynny redemptorysta prezentuje jego zdaniem „kosmiczne poglądy”. Ironizował, że duchowny zasługuje na nazwę ulicy w Toruniu, bo to właśnie z nim obecnie najbardziej kojarzy się nasze miasto. We wczorajszym happeningu, zorganizowanym przy skrzyżowaniu ulic Gagarina i Reja działacze SLD odsłonili tabliczkę z nową nazwą ulicy – o. dyr. Tadeusza Rydzyka.

Działacze lewicy przypomnieli również, że w konsultacjach społecznych, które odbyły się kilka miesięcy temu, mieszkańcy ulic Armii Ludowej oraz Wincentego Pstrowskiego (słynnego w PRL-u przodownika pracy) sprzeciwili się zmianie ich nazw.

źródło: wiadomosci.onet.pl

[fot. fanpage SLD Toruń]