Legendarny reżyser Martin Scorsese spełnił marzenie życia i zrealizował przejmującą opowieść o prześladowaniach chrześcijan w XVII-wiecznej Japonii. Czy ten mało znany na Zachodzie epizod historii może prowokować współczesnego człowieka do refleksji nad wiarą, duchowością i starciem cywilizacji? Milczenie już jutro w Kinie Studenckim „Niebieski Kocyk”.

Milczenie jest adaptacją głośnej powieści japońskiego pisarza Shusaku Endo. Autor, sam chrześcijanin, przedstawił dramatyczny obraz wielkich prześladowań wyznawców swojej religii w Japonii pod rządami siogunów Tokugawa, które były reakcją na działalność misjonarzy katolickich z krajów zachodnich. Władcy Japonii obawiali się, że szerzenie chrześcijaństwa może przygotować grunt pod podbój kraju przez Hiszpanów i Portugalczyków i postanowili wyplenić obcą religię ogniem i mieczem. Tysiące nawróconych Japończyków ukrywało swoją wiarę ze strachu przed okrutnymi represjami. Kapłani i wierni, którzy nie wyrzekli się publicznie wiary przez podeptanie świętego obrazu, ginęli w mękach na krzyżach, stosach, morskich odmętach i z ręki kata.

Tak jak w powieści, narratorem filmu jest portugalski jezuita Rodrigues (Andrew Garfield), który na polecenie swojego zakonnego zwierzchnika postanawia odnaleźć dawnego mistrza, ojca Ferreirę (Liam Neeson). Krążą pogłoski, że duchowny wyparł się religii i zaczął żyć jako japoński buddysta. Wraz z bratem Garupe (Adam Driver) Rodrigues udaje się potajemnie do Japonii, gdzie chrześcijaństwo jest całkowicie zakazane. Wędrując z wioski do wioski jezuici są pod wrażeniem ogromnej wiary nawróconych chłopów, którzy w całkowitej konspiracji czczą Chrystusa. Kiedy japońskie władze dowiadują się o ich obecności w kraju, rozpoczynają kolejną falę prześladowań. Na oczach zachodnich duszpasterzy ich japońskie owieczki umierają w straszliwych męczarniach. Jak wiara przybyszy z Europy zniesie tak ciężką próbę?

Martin Scorsese zadaje wiele pytań, ale nie chce dawać jednoznacznej odpowiedzi. Milczenie nie jest filmem religijnym, ponieważ reżyser nie dzieli bohaterów na dobrych i złych. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, po czyjej stronie stoi Bóg. Każda strona ma swoje racje, które na ekranie są rozsądnie uargumentowane. Zadaniem chrześcijanina jest głoszenie wiary w Chrystusa i publiczne manifestowanie swojej wiary. Zadaniem władzy japońskiej jest uniknięcie błędów innych narodów spoza Europy i uchronienie swojego kraju przed podbojem przez „barbarzyńców” z Zachodu, którzy pod płaszczami misjonarzy z pewnością przynieśliby miecze i strzelby. Czy ubodzy wieśniacy, którzy przyjęli wiarę w Jezusa musieli w tak okrutny sposób tracić życie za wiarę? Dlaczego nie pozwolono im wyznawać religii, która dała im światełko nadziei i radości? Dlaczego nie deptali na pokaz świętych wizerunków, choć ten jeden gest zapewniłby im spokój ze strony władzy? Nie da się odpowiedzieć prosto na te pytania. Film Scorsesego jest tak niejednoznaczny, trudny i złożony, jak sama Japonia. Ale i równie fascynujący.

Milczenie – szczegóły seansu

KIEDY? 3 kwietnia (poniedziałek), godz. 19:00

GDZIE? ACKiS Od Nowa, ul. Gagarina 37a

BILETY: 10 zł studencki (dla studentów i posiadaczy Karty Absolwenta UMK), 12 zł normalny

[fot. materiały prasowe]