Wykłady, koncerty, warsztaty, festiwale… Miasto Toruń przygotowało bogatą ofertę na tegoroczną majówkę. A ta w Grodzie Kopernika startuje już 29 kwietnia.

Wydarzenia odbędą się w kilkudziesięciu miejscach w całym mieście:  na Rynku Staromiejskim, w muzeach i placówkach kultury, na Bulwarze Filadelfijskim, a także w ruinach Zamku Krzyżackiego i Zamku Dybowskiego. Nie zabraknie oczywiście uroczystości patriotycznych, związanych z obchodami Dnia Flagi 2 maja i Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. W większości wydarzeń udział jest bezpłatny, natomiast na niektóre obowiązują zapisy  lub wejściówki.

13078268_1388630167830708_29591656_o

Świętowanie rozpocznie się w piątek od wykładów pt. „Toruński piernik – najlepsza rzecz w Rzeczpospolitej” organizowanych przez Muzeum Piernika. Odbywać się one będą co godzinę i połączone są z wypiekiem piernika ozdobionego patriotyczną zawieszką. Muzeum Okręgowe w Toruniu przygotowało bardzo obfity program tegorocznej majówki m.in. warsztaty robienia flagi, wystawy, gry edukacyjne dla najmłodszych. Szczegóły znajdują się na stronie muzeum. Pierwszego dnia w teatrze Baj Pomorski odbędzie się spektakl „Ślub”, natomiast na Rynku Staromiejskim koncert muzyki irlandzkiej. W sąsiadującym z rynkiem Dworze Artusa wystąpi Natalia Przybysz i Shy Albatross.

W sobotę, 30 kwietnia, odbędzie się toruńskie Święto Tańca. Atrakcje zapewnia także Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie będzie można obejrzeć film o życiu pszczół Łowcy miodu oraz wyprawić się w głąb sztuki podczas warsztatów związanych tematycznie z wystawą „Raport 2015”. Na warsztaty zaprasza także Młyn Wiedzy. Ciekawe rzeczy czekają również po drugiej stronie Wisły, gdzie odbędzie się „Majówka z historią” na Zamku Dybowskim. Pod hasłem „Dwa zamki – dwa brzegi – jedno Miasto” nastąpi uroczyste podpisanie umowy o współpracy między dwoma toruńskimi zamkami. Po uroczystym przemarszu poselstwa Starosty Zamku Dybów do Komtura Zamku Krzyżackiego w Toruniu rozpocznie się festyn, który zakończony zostanie pokazem fireshow. Wieczorem na Rynku Staromiejskim wystąpi Balkan Express.

1 maja w Toruniu rozpoczną się jarmarki i minitargi średniowieczne na Zamku Krzyżackim oraz Rynku Staromiejskim. Na godzinę 14:oo zaplanowana jest Msza Święta na Zamku Dybowskim, a godzinę później orszak rycerski przybędzie pod Ratusz. Tego dnia w Dworze Artusa zainaugurowany zostanie Festiwal Probaltica – wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Białorusi. Wieczorem na Zamku Krzyżackim odbędzie się spektakl światło-dźwięk „Komturia — historia Torunia i zamku krzyżackiego. Natomiast na Rynku Staromiejskim wystąpi zespół Popovacula.

Dzień Flagi rozpoczną uroczystości wojskowe na skwerze Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej przy Bramie Klasztornej, a po niej defilada zabytkowych samochodów na bulwarze i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych na toruńskim rynku. Natomiast na Bulwarze Filadelfijskim odbędzie się happening „Najdłuższa biało-czerwona flaga. Wieczorem w CKK Jordanki wystąpi Stanisława Celińska.

3 maja na Rynku Staromiejskim obędzie się Msza Święta oraz uroczystości wojskowe. Weekend majowy zakończy koncert zespołów Hands Up! i Vox.

Dla bardziej aktywnych proponujemy Majówkę na sportowo. Już 30 kwietnia odbędzie się Run Toruń – Zwiedzaj ze zdrowiem. 1 maja MOSiR na Rynku Nowomiejskim organizuje Festyn Sportowo Rekreacyjny. Fani żużla też nie będą się nudzić, bo o 17:00 odbędzie się mecz KLUB SPORTOWY GET WELL TORUŃ – UNIA TARNÓW. W Święto Konstytucji nie zabraknie również Festynu Rodzinnego, w ramach którego rozegrany zostanie turniej siatkówki plażowej. Szczegółowy program.

[Fot. materiały prasowe]