W tym roku aż dwa zespoły z Grodu Kopernika będą rywalizować w najwyższej klasie rozgrywek w speedrowerze. Postanowiliśmy na naszych łamach przybliżyć nieco Państwu, sam speedrower i to co zawodnicy robią zimą. 

Czym jest speedrower? 

Dla niewtajemniczonych krótko wyjaśnijmy, czym w zasadzie jest ten speedrower? Z języka angielskiego cycle speedway to nic innego jak sport kolarski rozgrywany na zasadach żużla. W biegu rywalizuje 4 zawodników, pokonują oni dystans 4 okrążeń. Rowery są pozbawione hamulców oraz przerzutek. Tory zaś pokryte są nawierzchnią i liczą od 60 do nawet 95 metrów. W Toruniu istnieją obecnie dwie drużyny, Toruńskie Stowarzyszenie Żużlowe oraz Drwęca Kaszczorek. TSŻ funkcjonuje od 1999 roku i jest czterokrotnym Drużynowym Mistrzem Polski, Drwęca zaś od grudnia zeszłego roku i stanowi rezerwy TSŻ. W walce o DMP w 2020 rywalizować będzie aż 9 zespołów. 

Rok speedrowerzysty można podzielić na segmenty. Od marca do października to jazda na torze, listopad to czas na regenerację. Grudzień to początek walki z samym sobą i pokonywaniem kolejnych barier na sali gimnastycznej, w siłowni czy w plenerze.

Właśnie na tym ostatnim etapie skupimy się w kolejnych zdaniach. Zawodnicy TSŻ i Drwęcy wspólnie trenują dwa razy w tygodniu, jeden trening to zajęcia ogólnorozwojowe, drugi zaś to bieganie połączone z elementami workout’uW treningach ogólnorozwojowych bierze udział od 20 do nawet 30 osób, od 5 lat w górę. Wtedy spory akcent kładziony jest na wszechstronność zawodników. Budowana jest siła, ale też i gibkość. Poza nimi zawodnicy trenują przewroty oraz pady, jest to przydatne przy upadkach. Dzięki nim łatwo uniknąć poważnych kontuzji. Połowa lutego to okres, podczas którego ćwiczenia stają się coraz bardziej dynamiczne. Speedrower bowiem to dyscyplina, w której szybkie działanie stanowi konieczność. Raz w tygodniu zawodnicy również wspólnie biegają w terenie, jest on urozmaicony podbiegami co wzmacnia mięśnie nóg, a sam bieg sprawia, że wydolność jest lepsza. Dodatkowo jako przerywnik pojawia się workout, tam zawodnicy budują siłę. Każdy obowiązkowo realizuje swój własny indywidualny tok przygotowań, w którym koncentruje się na pracy nad swoimi słabymi stronami.  

Sezon tuż tuż 

Pierwszy mecz zarówno TSŻ Toruń jak i Drwęca Kaszczorek pojadą 5 kwietnia, wówczas do Grodu Kopernika przyjedzie trzecia drużyna ubiegłorocznych rozgrywek – Lwy Avia Częstochowa. Wszystkie spotkania, zarówno te domowe jak i wyjazdowe obie ekipy z naszego miasta rozgrywać będą razem. Z tego miejsca mamy zaszczyt ogłosić, iż portal Spod Kopca został patronem medialnym TSŻ Toruń. Od teraz znajdziecie na naszych łamach najświeższe informacje na temat speedrowera, pochodzące z pierwszej ręki.