Bilet na koncert  30 zł, do kina  15 zł. A do teatru? Teraz tylko 400 groszy! 21 maja teatry publiczne w całej Polsce zagrają swoje przedstawienia w ramach organizowanej już po raz drugi akcji biletu za grosze. W ofercie znalazł się także spektakl z Torunia.

Pomysłodawcą i koordynatorem akcji biletu za grosze jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W ubiegłym roku na widowniach 100 teatrów w całej Polsce zasiadło blisko 50 tysięcy widzów, a z oferty skorzystali ci, którzy na częstsze oglądanie przedstawień nie mogą sobie pozwolić. W tym roku akcja ma specjalny wydźwięk. Teatr za 400 groszy ma uczcić rocznice śmierci słynnego dramatopisarza – Williama Shakespeare’a.

W Toruniu do akcji przyłączył się Teatr Baj Pomorski. Miłośnicy sztuki scenicznej w promocyjnej cenie będą mogli obejrzeć tam „Makbeta” w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego.

52e8f7870ec66-makbetWielką tragedię Szekspira Lisowski czyta jako studium człowieka zarażonego ambicją i żądzą, który ulega najmroczniejszych podszeptom drzemiącym gdzieś na dnie duszy. Dramat bohaterów „Makbeta” interpretuje poprzez teorie jungowskie, szczególnie zwracając uwagę na związek świadomości, podświadomości i nieświadomości. Działanie postaci jawi się wtedy jako proces uwikłany w różne konflikty i zależności, nie do końca uświadamiane, determinowane dodatkowo przez kulturę i struktury społeczne. Trzy wiedźmy szekspirowskie to u Lisowskiego Intuicja, Pragnienie i Rozsądek. One też rozporządzają symbolami ze skarbnicy pamięci zbiorowej ludzkości. Całą rzeczywistość sceniczną organizuje Trickman – przewodnik przedstawienia, który zagłębia się w podświadomość wszystkich bohaterów jak w kolejne kręgi piekła. Przez cały czas przypomina też widzom, że jesteśmy w teatrze, a ten – jak mówił Hamlet – jest zwierciadłem duszy.

Scenografia przedstawienia nasycona jest obrazami Hieronima Boscha i Salvadora Dalego, poddanymi współczesnej artystycznej interpretacji przez Pavla Hubičkę. Piotr Nazaruk napisał muzykę ze sporą dawką ostrego brzmienia i kontrapunktów. Ważnym zabiegiem interpretacyjnym dla spektaklu jest zastosowanie songów w toku akcji scenicznej i wykorzystanie piosenek: „Ty człowiek jesteś” zespołu Lao Che oraz fragmentu „Nie żyję ponad stan” Kazika Staszewskiego. Z tego właśnie utworu pochodzi pytanie, które aktorzy zadają widzom na początku przedstawienia: „Co poczniecie, jeśli okaże się, że Boga nie ma?”. [opis reżysera]

Bilety na spektakl będzie można nabyć osobiście w kasach teatru. Sprzedaż ruszy 14 maja, a organizatorzy nie przewidują wcześniejszych rezerwacji. Co ważne, jedna osoba może zakupić nie więcej niż dwa bilety.

DATA: 21 maja (sobota) godz. 18:00
MIEJSCE: Teatr Baj Pomorski
BILETY: 400 groszy
SZCZEGÓŁY: strona wydarzenia

[Fot. materiały prasowe]