Na pytanie, czy Toruń jest miastem przyjaznym kierowcom odpowiadają twórcy najnowszego rankingu Oponeo. Ranking przyjaznych miast został podzielony na sześć kategorii. Zobaczmy, jak Toruń  się w nich prezentuje.

Za poszczególne kategorie miasta otrzymywały, poza 6-punktową kategorią „wymiana opon”, od 1 do 9 (miasta do 300 tys. mieszkańców) lub 10 punktów (miasta powyżej 300 tys. mieszkańców).

Ranking miast przyjaznych kierowcom

Najbardziej przyjaznym miastem do 300 tys. mieszkańców zostały Kielce, zdobywając 44 pkt. Toruń znalazł się na dalekim, 9. miejscu z 26 pkt. Lepsze okazały się Gdynia, Katowice, Białystok, Rzeszów, Częstochowa, Gliwice a także miasta, które znalazły się na podium Radom i Sosnowiec.

1Najbardziej przyjaznymi miastami dla kierowców powyżej 300 tys. zł okazały się Lublin, Szczecin oraz Bydgoszcz.

Kolizje

Dzięki danym zgromadzonym w systemie Yanosik zmierzono liczbę kolizji w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. W Toruniu dochodziło do 9 kolizji/1000 mieszkańców, co dało naszemu miastu 6. miejsce wśród miast do 300 tys. mieszkańców.

6

Jak szybko kierowcy aut poruszają się po Toruniu?

Pod względem prędkości poruszania się po danym mieście w godzinach 7:00 – 21:00 gród Kopernika znalazł się w rankingu na 3. miejscu, za Częstochową, Gliwicami, Katowicami, które zostały sklasyfikowane ex-aeuqo na 1. miejscu oraz drugim w zestawieniu Sosnowcem. W samym centrum miasta po Toruniu jeździ się średnio 31 km/h (3. miejsce w zestawieniu), a poza ścisłym centrum 43 km/h (6. miejsce).

8

Opłaty parkingowe

Jeśli chodzi o opłaty parkingowe obowiązujące w miastach poniżej 300 tys., Toruń z opłatą 2,60 zł znalazł się na 8. miejscu. Zwycięzcą okazał się Sosnowiec, gdzie nie są pobierane w ogóle opłaty parkingowe.

5

Za ubezpieczenie najtaniej zapłacimy w Rzeszowie

Na podstawie symulacji kosztów podstawowego ubezpieczenia dla trzech najczęściej użytkowanych samochodów i ofert czterech wiodących firm ubezpieczeniowych twórcy rankingu sprawdzili, gdzie można otrzymać najtańsze ubezpieczenie samochodowe. Tutaj Toruń znalazł się na 7. miejscu z ceną ubezpieczenia wysokości 802 zł. W tej kategorii wygrał wśród miast do 300 tys. mieszkańców Rzeszów, gdzie kierowcy płacą za ubezpieczenie średnio 638 zł.

10

Ceny paliw – w Toruniu tanio nie jest

Jeszcze gorzej w Toruniu wyglądają ceny paliw. Nasze miasto zostało sklasyfikowane na odpowiednio 8. (średnia cena 4,61 zł – PB), 9. (4,48 zł – ON) i 8. miejscu (2,09 zł – LPG). W kategorii miast do 300 tys. mieszkańców najtaniej za paliwo płaci się w Gdyni (4,46 zł – PB), Sosnowcu (4,31 zł – ON) i Kielcach (1,96 zł – LPG).

7

Wymiana opon

Na pocieszenie, w Toruniu całkiem niedrogo można wymienić opony. Tutaj znalazł się on w gronie miast do 300 tys. mieszkańców na 5. miejscu ze średnią ceną 21,29 zł. Dla porównania, w mieście-liderze tej kategorii Radomiu za wymianę opon kierowcy płacą średnio 16,75 zł.

12

Więcej informacji na temat metodologii i kryteriów opracowywania rankingu miast przyjaznych kierowcom znajdziecie w tym miejscu w serwisie Oponeo.

[Fot. Wojciech Leszczyński]