Mikołaj Kopernik, pierniki, planetarium… to główne skojarzenia, kiedy słyszy się nazwę Toruń – jednego z najstarszych miast w Polsce. Dla osoby pochodzącej z Polski, to nic nadzwyczajnego wymienić choć kilka skojarzeń związanych z tym miastem. A co z osobami z innego kraju, jak na przykład Ukrainy, czy… Brazylii? Jest równie popularne za granicą tak jak Warszawa czy Kraków? Okazuję się, że tak. Niekoniecznie z osoby wybitnego astronoma, zazwyczaj opowiadający byli zdziwieni, że jest to jego rodzinne miasto. Za to często mówili o pięknych widokach, jakich Toruń posiada wiele.

Wiele lat temu, kiedy pierwszy raz zaczęłam przygodę z postcrossingiem, wysłałam kartkę do małej dziewczynki z Torunia. Wymieniliśmy wiele pocztówek, a ona wysłała mi urocze DVD, na którym pokazała mi swoje miasto. Taki mały przewodnik. Jednym z moich marzeń jest zobaczyć te piękne widoki na żywo!

Tak napisała Elieen McGhee, mieszkanka Wielkiej Brytanii. Podobne odczucia posiada Henry Sip z Belgii, który dostał kiedyś kartkę z widokiem Wisły i Katedry Świętojańskiej na tle nieba. Określił ten widok niesamowitym. Alechka Kucherenko, dziewiętnastoletnia studentka turystyki i rekreacji w Warszawie słyszała, że Toruń to „dawne polskie miasto” z niepowtarzalnym klimatem, a także miejsce narodzin Mikołaja Kopernika – wielkiego, polskiego astronoma. Natomiast Cordula Munch z Niemiec stwierdziła, że Toruń jest bliźniaczym miastem jej rodzinnej Getyngi.

Toruń miejscem urodzin Kopernika? Nie wszyscy o tym wiedzą

Edson Ishizuka z Brazylii, w zeszłym roku dostał pocztówkę, na której ukazany był posąg Kopernika. Zainteresowany tym, postanowił wyszukać więcej informacji na temat jego osoby i tym samym dowiedział się, że astronom urodził się w Toruniu. Dodał, że nie dziwi się, iż to miasto jest na liście WHS Unesco. Takeaki z Japonii uważa, że Toruń to ładne miasto, ale woli Gdańsk. Osobę Kopernika znał wcześniej, ale to jego dziewczyna uświadomiła go, że to właśnie tutaj astronom się urodził.

Znajomi z Ukrainy Katarzyny Markowskiej, powiedzieli jej, że do Torunia przyjechali, bo mieli do wyboru cztery miasta (Warszawę, Wrocław, Rzeszów i właśnie Toruń), o których mówiło się u nich pod względem studiowania. Mają tutaj najlepsze warunki i jest taniej niż w stolicy. Bardzo chwalą sobie pierniki i podkreślają, że jest to jedno z bardziej tolerancyjnych miast i najpiękniejszych miast z jakim mieli styczność.

Tak więc, Toruń cieszy się na świecie opinią pięknego miasta – na pewno zasłużenie! Choć Mikołaj Kopernik jest jego wielką chlubą, słynie z wielu innych cech. Miło, że nie tylko Polacy, ale i osoby z innych państw je doceniają, i o nich wiedzą.