Tereny wzdłuż Wisły – miejsce długich spacerów, spotkań z przyjaciółmi lub niedzielnego odpoczynku. Także jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Torunia. Po częściowym odnowieniu, czekają je dalsze remonty. O tym jak zagospodarowane zostaną te tereny, zadecydować mogą mieszkańcy.

Wisła to wyjątkowa rzeka, która płynie w sercu naszego miasta. Codziennie przyciąga przyjeżdżających turystów, którzy znajdują tu chwilę wytchnienia i odpoczynku po długim zwiedzaniu. To ważne miejsce także dla mieszkańców. Niedzielne spacery, spotkania z przyjaciółmi – to tutaj zawsze wiodą nogi torunian. Dzięki miejskim inwestycjom zainteresowanie tym terenem dodatkowo wzrosło. Spacerujący doceniają wygląd Bulwaru, rodziny z dziećmi cieszą się z odnowionej Martówki. Aby nabrzeże Wisły było jeszcze bardziej przyjazne dla wszystkich użytkowników, władze miasta planują zagospodarować dalszą jego część. Tym razem remontom poddany zostanie prawy brzeg Wisły od Przystani AZS do Portu Drzewnego. Co należy zmienić, a co jest największym walorem tego obszaru i nie wymaga zmian? O tym będą mogli zadecydować mieszkańcy.

W lipcu ruszy cykl spotkań „Spotkajmy się nad Wisłą!”. Ich celem będzie przeprowadzenie rozmów z zainteresowanymi torunianami na temat tego, jak powinna wyglądać odnowa i zagospodarowanie terenów nad Wisłą. Oprócz samych konsultacji zaplanowano także kilka atrakcji dodatkowych, aby nadać całości przyjazny, wakacyjny charakter. Pierwsze spotkanie odbędzie się 18 lipca (sobota) przy Przystani AZS, między godziną 11:00 i 14:00. Organizatorzy zachęcają, by zabrać ze sobą dzieci. Zaplanowano dla nich m.in. cykl animacji i zabaw oraz liczne konkursy z nagrodami. 22 lipca (środa) odbędzie się spacer badawczy. O godz. 16:30 uczestnicy wyruszą z okolic Martówki. Wspólne oglądanie terenu ma zachęcić torunian do dzielenia się własnymi pomysłami. To także sposób, aby uzmysłowić uczestnikom, że decyzje dotyczą obszaru, który jest bliski dla każdego z nich. Ostatnie z cyklu spotkań odbędzie się 29 lipca (środa) o godz. 17:00. Tym razem uczestnicy zbiorą się na pokładzie statku WANDA. W trakcie rejsu wzdłuż Wisły organizatorzy przedstawią wyniki diagnozy dla konsultowanego terenu, zbiorą także ostateczne uwagi mieszkańców. UWAGA! Obowiązują wcześniejsze zapisy na rejs statkiem. Swój udział można zgłosić: tel. 56 611 86 73 lub mailowo: konsultacje@um.torun.pl.

Spotkania z mieszkańcami to nie jedyny sposób na podzielenie się swoimi pomysłami. Do 31 lipca uwagi można zgłaszać na adres: konsultacje@um.torun.pl, organizatorzy zapewniają także, że utworzona zostanie ankieta internetowa. Po zakończeniu procesu konsultacji powstanie raport, który zostanie opublikowany na stronie Urzędu Miasta Torunia. Wiosną przyszłego roku, po ogłoszeniu wyników konkursu, zwycięski projekt zagospodarowania terenu zostanie zaprezentowany mieszkańcom. Przedsięwzięcie jest planowane do realizacji w miarę możliwości współfinansowania ze środków nowej perspektywy funduszy Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

[fot. materiały prasowe]