Już w piątek 20.06. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się koncert finałowy plebiscytu Toruńskie Gwiazdy. Po raz dziewiąty mieszkańcy miasta wybrali najciekawszych toruńskich artystów minionych 12 miesięcy.

Festiwal Toruńskie Gwiazdy swoją pierwszą odsłonę miał w 2005 roku. Już w piątek odbędzie się IX edycja plebiscytu, w którym Torunianie wybierają największe gwiazdy minionego roku.
Tegoroczne nominacje są wynikiem głosowania specjalnej kapituły – dziennikarzy, artystów, promotorów i dotychczasowych laureatów. Głosowanie odbywało się do 15. czerwca w akcjach specjalnych na portalu Gra.fm.

Na koncercie poznamy najlepszego wykonawcę roku, DJ-a roku, autora najciekawszej płyty roku oraz wschodzącą gwiazdę – nadzieję roku. Wyjątkowo przyznana zostanie jeszcze jedna specjalna nagroda – Toruński Hit 25-lecia. Wygra „Mamona” Republiki czy „Dziewczyna Gangstera” Manchesteru? A może zupełnie zaskoczy nas wybór publiczności? O tym przekonamy się już niedługo.

Publiczne ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród Prezydenta Miasta nastąpi podczas Festiwalu Toruńskie Gwiazdy 20. czerwca na Rynku Staromiejskim. Laureaci otrzymują statuetki Flisaka oraz nagrody pieniężne ufundowane przez Urząd Miasta Torunia.

Ogłaszanie kolejnych wyników przeplatane będzie występami gwiazd muzycznych. Na scenie usytuowanej na Rynku Staromiejskim zaprezentują się: DJ Roku, Dzwonek do Drzwi, Organek oraz Sorry Boys.

Dzwonek do drzwi to zespół z Torunia, którego miejscowym fanom zdecydowanie nie trzeba przedstawiać. Nazwa zespołu Dzwonek Do Drzwi może być interpretowana jako niespodziewany gość, nadzieja na coś miłego bądź też nie, wielka nieznana po drugiej stronie drzwi… Ich muzyka to połączenie funky, popu, rocka i alternatywnych brzmień, choć sam zespół zaznacza, by nie pytać ich jaki gatunek muzyczny prezentują. W Dzwonku chodzi raczej o to, że każdy kawałek powstał prosto z serca, każdy jest inny i wyjątkowy. Chłopaki mają na swoim koncie wiele koncertów przed lokalną publicznością i nie tylko, wygraną w plebiscycie Bitwa Kapel czy występ na WOŚP 2014. Niedawno światło dzienne ujrzała również pierwsza EPka zespołu.

„Nazywa się Organek i ma w sercu ranę”. Organek to solowy projekt lidera zespołu Sofa. Tomasz Organek do współpracy zaprosił Adama Staszewskiego i Roberta Markiewicza. Z tej wybuchowej mieszanki powstał mocny, rockowy materiał na płytę „Głupi”  która jeszcze przed premierą zyskała status zjawiska na polskiej scenie muzycznej. To świeże, a zarazem trochę w klimacie vintage, stare dobre rockowe brzmienie. Proste, surowe i wyraziste granie, bez owijania w bawełnę. Organek zapewnia, że w osobistych tekstach i utworach, które znalazły się na płycie, zawarł całego siebie. Najlepszą recenzją tego projektu są słowa Piotra Stelmacha: „Jak dotychczas „mój” polski debiut roku. Kropka.” oraz fakt, że w tak krótkim czasie od wydania albumu Organek został zaproszony do występu na Orange Warsaw Festival czy Męskie Granie.

Sorry Boys to zwycięzcy tegorocznej nagrody dziennikarzy na festiwalu TOPtrendy w Sopocie. Grupa powstała kilka lat temu w Warszawie, ale z Toruniem jest silnie związana poprzez fakt posiadania dwóch toruńskich członków zespołu – Macieja Gołyźniaka (perkusja) i Bartosza Mielczarka (bas). Toruńska sekcja rytmiczna wraz z wokalistką Belą Komoszyńską oraz gitarzystami Tomaszem Dąbrowskim i Piotrem Blakiem tworzy alternatywny i oryginalny zespół, który na koncie ma już dwie płyty i oddane grono sympatyków. Koncerty grupy Sorry Boys są swoistym „tańcem na wulkanie”. Energia płynąca od zespołu pozwala na chwilę być tylko tu i teraz, odrzucić zmartwienia i dać ponieść się muzyce. Ich najnowsza płyta „Vulcano”  jest opisem archetypów i piękna gatunku ludzkiego. Opowiada o tańcu na wulkanie i pięknie chwili, o sile niszczenia i powstawania na nowo.

Info
Co: Koncert „Toruńskie Gwiazdy”
Kiedy: 20,06,2014, piątek, godz. 18:00
Gdzie: Rynek Staromiejski
Wstęp wolny!

[fot. Angelika Plich]