Grupa Literacka Piekary 24 jest doskonale znana wszystkim miłośnikom poezji w Toruniu. Ma na koncie cztery tomy wierszy jej autorów, a od niedawna może się pochwalić również albumem słowno-muzycznym.

Album pod tytułem Transmisja Poetycka LP został opublikowany w internecie 24 września. Zawiera materiał audio zarejestrowany w klubie Niebo w Toruniu, podczas spotkania poetyckiego „Transmisja Poetycka LP” z 16 kwietnia tego roku.
Pomysł na wydanie zbioru wierszy w formie longplaya od dawna krążył wśród członków Grupy. Album ma być autorskim podsumowaniem cyklu spotkań literackich „Transmisja Poetycka”, który odbywał się od marca 2011 w klubie Niebo. Do dziś odbyły się 32 Transmisje, które łączyły w sobie działania artystyczne z pogranicza literatury, muzyki, teatru i nowych mediów.

– Na Transmisję Poetycką składa się nie tylko słowo mówione – mówi Mariusz Słonina, pomysłodawca cyklu. – Jego nieodzownym elementem jest muzyka. Ich połączenie pozwala na transmisję emocji i doświadczeń. Naszym celem było pokazanie poezji w nowatorski sposób, daleki od stereotypu wieczoru poetyckiego. Opiera się on na połączeniu różnych stylów i technik, bez podziału na autora, aktora i widza. W Sieci dostępne są nagrania audio kilkunastu Transmisji (mixcloud.com/piekary24). Jednak tym razem zależało nam na pełnej, słowno-muzycznej publikacji i, podobnie jak poprzednie materiały, dostępnej dla każdego.

– „Transmisja Poetycka LP” otwiera nowy rozdział w historii Transmisji Poetyckiej – dodaje Mateusz Łapiński, współtwórca cyklu. – Pomimo zakończenia działalności Klubu Niebo, w którym nasza inicjatywa mogła się dotąd rozwijać, zamierzamy realizować spotkania w nowych miejscach, w nowych aranżacjach.

Grupa Literacka Piekary 24 jest pionierem w toruńskim świecie artystycznym, jeśli chodzi o korzystanie z portalu bandcamp.com w celu publikacji swojej twórczości. Album jest dostępny do pobrania zarówno w całości (zawiera elektroniczną książeczkę z tekstami oraz informacją wydawniczą), jak i w postaci poszczególnych utworów. Materiał jest dostępny za darmo, ale słuchacz-czytelnik może wpłacić dowolną kwotę na rzecz Transmisji.

Teksty: Klaudia Bryła, Barbara Linsztet, Mateusz Łapiński, Mariusz Słonina.
Muzyka: Dorota Wojciechowska (bas), Tomasz Cienkowski (gitara klasyczna), Ewa Dryglas-Komorowska, Mariusz Słonina
Wykonanie: Klaudia Bryła, Tomasz Cienkowski, Ewa Dryglas-Komorowska, Elżbieta Chrulska, Barbara Linsztet, Mateusz Łapiński, Mariusz Słonina, Dorota Wojciechowska
Inżynieria Dźwięku: Mateusz Rutkowski
Inżynieria Słowa: Mariusz Słonina
Albumu można posłuchać tutaj: http://piekary24.bandcamp.com/album/transmisja-poetycka-lp