UMK spotkało ogromne wyróżnienie! Nasz Uniwersytet, po raz pierwszy w historii, został odnotowany w prestiżowym, najstarszym światowym rankingu szkół wyższych, mianowicie w Academic Ranking of World Universities – ARWU, nazywanym potocznie rankingiem szanghajskim.
Ranking szanghajski – na jakiej pozycji uplasował się nasz Uniwersytet?
Uniwersytet Mikołaja Kopernika pojawia się w rankingu w czwartej setce Global Ranking of Academic Subjects 2017 w zakresie nauk przyrodniczych w obszarze badań: matematyka, zajmując tym samym pozycję w przedziale 301-400. W zestawieniu 500. najlepszych światowych uczelni, które zajmują się tego rodzaju badaniami, na liście znalazło się, oprócz UMK, siedem polskich szkół wyższych. Uniwersytet Warszawski znalazł się wysoko, ponieważ w przedziale 101-150; z kolei Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Wrocławski uplasowały w przedziale 201-300; Akademia Górniczo-Hutnicza znalazła się na pozycji w pobliżu UMK, bowiem w przedziale 301-400, a Politechnika Wrocławska nieco dalej: 401-500.
Czym charakteryzuje się ranking szanghajski?
Ranking szanghajski to jeden z trzech najbardziej cenionych na świecie rankingów. Jest przygotowywany przez Institute of Higher Education przy Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju – stąd nazywa się go rankingiem szanghajskim. Zestawienie bierze pod uwagę przede wszystkim aktywność publikacyjną pracowników naukowych danej dziedziny. Uwzględnia także wszelakie osiągnięcia naukowe i badawcze wyższych uczelni. Tworząc ranking zwraca się także uwagę na międzynarodowe sukcesy narodowe, liczbę absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę publikacji w prestiżowych czasopismach tj. „Science”, a także liczbę najczęściej cytowanych naukowców.
Najlepszą uczelnią na świecie według rankingu szanghajskiego 2017 jest Harvard University.
Jeśli chcecie poznać pełny ranking, znajduje się on tutaj. My z kolei serdecznie gratulujemy UMK historycznego momentu i znalezienia się w tak prestiżowym rankingu!
Źródło: www.umk.pl