Dzięki działalności Adama Musiała oraz Mateusza Brzezińskiego bardzo prężnie rozwija się sekcja szachowa AZS UMK. W ostatni weekend nasi szachiści dali pokaz formy w rozgrywkach wojewódzkich.

W lidze KPZSzach, w której startują drużyny województwa kujawsko-pomorskiego, grają dwie drużyny klubu AZS UMK Toruń. W obrębie naszego województwa są trzy ligi – III, IV i V, wyżej mamy już ogólnopolski szczebel. Warto wspomnieć, że ligowe zmagania klub mający w nazwie naszą uczelnię rozpoczął w zeszłym roku. Wówczas, drużyna w składzie: Adam Musiał, Izabela Rant, Michał Wydra, Piotr Graczyk oraz Karolina Waszkowska  wygrała rozgrywki i z impetem awansowała do IV ligi. Dzięki temu, że klub cały czas się rozwija – trafiają do niego zazwyczaj studenci oraz absolwenci UMK, w sezonie 2016/17 można było sobie pozwolić na wystawienie dwóch drużyn. Ta druga musi zacząć od najniższego pułapu, czyli V ligi, ale po kolei.

W szachach w zależności od siły gracza, każdy dysponuje swoim rankingiem. U mężczyzn prezentują się one następująco:
1000 – bez kategorii
1200 – V kategoria
1400 – IV
1600 – III
1800 – II
1900 – II+
2000 – I
2100 – I+
2200 – kandydat na mistrza krajowego
2400 – mistrz krajowy

W przypadku kobiet, kategorie V i IV mają współczynniki 1100 i 1250, zaś kolejne po prostu 200 mniej niż u mężczyzn.

Powyżej 2400 rankingu u mężczyzn mamy do czynienia z tytułami międzynarodowymi, u kobiet dzieje się tak od rankingu 2000. Oprócz tytułu, zawodnik, który rozegrał odpowiednią ilość partii z przeciwnikami posiadającymi ranking międzynarodowy ELO, nabywa również takowy. Jest on ruchomy i w każdym turnieju zgłoszonym do federacji FIDE, może się zmienić. Oczywiście im wyższy, tym zawodnik teoretycznie powinien grać silniej.

Zasady

W skład drużyny wchodzi 5 osób. Zgodnie z regulaminem rozgrywek, zajmują oni miejsca na szachownicach od 1-5, teoretycznie zakłada się, że w kolejności od najsilniejszego, ale dopuszcza się różne roszady taktyczne. Wyjątkiem jest szachownica nr 5, gdzie MUSI grać kobieta, ewentualnie junior do 12 roku życia (rocznik 2004 lub młodszy). W przypadku wprowadzania zawodnika z rezerwy, każdy przesuwa się o jedną szachownicę wyżej, za wyjątkiem kobiety lub juniora. Wszyscy zawodnicy rozgrywają jedną partię w meczu i za zwycięstwo może otrzymać punkt, za remis pół, a za porażkę oczywiście zero. Punkty sumuje się i w przypadku uzyskania wyższego wyniku od drużyny przeciwnej, ogłasza wygraną. Za wygranie meczu dostaje się dwa punkty to klasyfikacji generalnej, jeden w przypadku remisu. Tempo gry jest uzależnione od typu zegara. W przypadku analogowych, jest to dwie godziny na zawodnika, a jeśli klub posiada zegary to jest to 90 minut i 30 sekund dodawane po każdym posunięciu.

Poniżej prezentujemy składy naszych drużyn:

IV liga*:

Skład AZS UMK Toruń IV liga |fot. chessarbiter.com

Skład AZS UMK Toruń IV liga |fot. chessarbiter.com

V liga*:

Skład AZS UMK II Toruń V liga | fot. chessarbiter.com

Skład AZS UMK II Toruń V liga | fot. chessarbiter.com

*skład podstawowy

Kto awansuje?

Awans do IV i III ligi można uzyskać dzięki pierwszym trzem lokatom na koniec sezonu. Podobnie jest w przypadku spadku do niższej ligi, za wyjątkiem V, z której nie można już zlecieć niżej. W każdej lidze prowadzony jest również ranking indywidualny. Zawodnicy z najlepszą liczbą punktów na każdej szachownicy, do której są przypisani dostają pod koniec odpowiednie wyróżnienia. Na IV szczeblu rozgrywek, wszystkie drużyny grają między sobą (11 kolejek), zaś w przypadku V ligi czynią to nawet dwukrotnie (10 kolejek), ze względu na zaledwie sześć zespołów zgłoszonych.

Mecze AZS UMK Toruń

W skład drużyny AZS UMK Toruń wchodzą wszyscy ci, którzy sezon wcześniej wywalczyli awans. Pierwsze dwa mecze były niezbyt udane i zakończyły się porażkami odpowiednio z BKS Chemik II Bydgoszcz (1,5-3,5) oraz w derbowym starciu z UKS OPP II Toruń (2-3). Zwycięstwo przyszło w kolejce nr 3, gdzie nasi zawodnicy pokonali MKS Emdek Bydgoszcz (3-2).

Ostatni weekend to bardzo dobry mecz naszych zawodników. Osłabieni brakiem Michała Wydry pojechali do Mroczy i wygrali w stosunku 3-2.

LUKS Feniks Mrocza - AZS UMK Toruń |fot.chessarbiter.com

LUKS Feniks Mrocza – AZS UMK Toruń |  fot.chessarbiter.com

Znakomicie spisał się Adam Musiał. Silny przeciwnik – Waldemar Maliński (II,  ELO 1653) był bardzo wymagającym rywalem, ale kapitan drużyny poradził sobie wspaniale. Nie powiodło się Izie Rant , która przegrała z Mirosławem Kozielskim (I, ELO 1698), ale to również znakomity zawodnik. Po serii niepowodzeń w lidze zwyciężył Piotr Graczyk, który pokonał Edwarda Kulskiego (II, ELO 1258). Karolina Waszkowska ograła przeciwnika bez kategorii i potwierdziła, że jest w stanie wygrać nagrodę dla najlepszego zawodnika na ostatniej desce.

Dzięki tej wygranej, nasi zawodnicy awansowali na szóste miejsce w tabeli i mają dobry widok na ligowe podium.

Tabela IV ligi KPZszach |fot.chessarbiter.com

W znakomitej formie są zawodnicy, którzy grają w V lidze. W trzeciej kolejce tych rozgrywek pokonali oni zespół PKS Leśny I Bydgoszcz 3-2.

PKS Leśny I Bydgoszcz - AZS UMK II Toruń |fot. chessarbiter.com

PKS Leśny I Bydgoszcz – AZS UMK II Toruń |fot. chessarbiter.com

Niepokonany po dwóch seriach spotkań, kapitan drużyny Radosław Błajet musiał uznać wyższość doświadczonego Bernarda Grylewicza (I, ELO 1825). Zawodnik gospodarzy zagrał znakomicie na początku, w tzw. debiucie i szybko zepchnął naszego gracza do głębokiej defensywy. Radek pogubił się i nie znalazł wyjścia z tej sytuacji. Zdecydowanie lepiej było na szachownicach II i III, gdzie Daniel Ludwiński oraz autor tekstu, Konrad Marzec bardzo pewnie pokonali swoich rywali. Marian Gackowski (II, 1289) oraz Maciej Borowiecki (II, 1476) popełniali błędy w grze początkowej, co nasi zawodnicy skrzętnie wykorzystali. Daniel i Konrad pozostają niepokonani w tym sezonie. Nie powiodło się Damianowi Turuli, który nieoczekiwanie przegrał w końcówce z Janem Krzyżaniakiem (II, 1431). Anna Waczyńska otrzymała punkt bez gry, ponieważ rywalka się nie stawiła. Dzięki wygranej, AZS UMK II Toruń prowadzi w ligowej tabeli z kompletem zwycięstw. Same wygrane notuje również jak dotychczas drużyna z Tucholi, z którą prawdopodobnie AZS stoczy walkę o wygranie ligi.

Tabela V ligi KPZszach | fot. chessarbiter.com

Tabela V ligi KPZszach | fot. chessarbiter.com

Kolejne mecze już w roku 2017. 8 stycznia IV-ligowa drużyna podejmie Basztę MOS III Żnin, zaś V-ligowcy w tej samej sali gościć będą PKS Leśnego II Bydgoszcz.