Znana jest już data ósmego Bella Skyway Festival. Tegoroczna edycja jednego z najbardziej magicznych festiwali światła odbędzie się w Toruniu w ostatnich dniach sierpnia. I co najważniejsze jeszcze trwa nabór na projekty.

Bella Skyway Festival to wyjątkowy festiwal zapoczątkowany przez Toruńską Agendę Kulturalną w 2009 roku. Jego program jest oparty na trzech filarach: nauce, sztuce i ludziach. Festiwal podczas każdej edycji rozświetla miasto artystycznymi happeningami i instalacjami, które są przygotowywane przez uznanych twórców z całej Europy. Obiekty i zwiewne obrazy malowane światłem na budynkach Torunia, interaktywne instalacje i interdyscyplinarne projekty, niezwykłe wydarzenia integrujące mieszkańców miasta. Poprzez bogate projekty artystyczne, znane nam przestrzenie i zabytki starówki zostają ukazane w zupełnie nowym świetle. Jedną z ważniejszych idei jest stworzenie miejsca, gdzie spotykają się kreatywność, technika i sztuka przeplatane z zachwytem, zdziwieniem i dobrą zabawą. W zeszłym roku Bella Skyway Festival zgromadził w Toruniu ponad 350 tysięczną widownię. Mieszkańcy oraz goście mieli szansę obejrzeć cztery mappingi 3D, dziewięć instalacji świetlnych oraz szereg wydarzeń towarzyszących i akcji specjalnych. W 2014 roku Festiwal otrzymał prestiżowy Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej za Najlepszy Produkt Turystyczny 2014 roku, ale to nie wszystko. W konkursie organizowanym przez Brief for Poland na „Najlepsze wydarzenie lata 2015” Bella Skyway zdobył I miejsce w kategorii „Wydarzenie kulturalne”. Projekt jest organizowany w ramach udziału Torunia w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

bellaskyway-7a

Motywem przewodnim 8. edycji, odbywającej się od 23 do 28 sierpnia 2016, będą nieuniknione oraz nieprzerwanie występujące zmiany. Pierwsza pojawi się poprzez ogromną dynamiczną przestrzeń pokazów audiowizualnych, które zmienią na kilka dni nieruchomą architekturę Torunia. Stanie się ona sceną przemian, gdzie ludzie będą mogli podziwiać niezwykłe geometryczne transfiguracje oraz hipnotyzujące, wizualne narracje. Kolejny rodzaj zmian będzie się odnosić do mediów społecznościowych. Twórcy w swoich pokazach zwrócą uwagę na relacje międzyludzkie, które są istotnym powodem ciągłych zmian naszego podejścia do świata. Nie zapomni o zwiększającym się przenikaniu rzeczywistości ze światem wirtualnym. Młodzi artyści eksperymentujący z nauką i technologią postawią natomiast na inną zmianę, czyli stworzenie swojej własnej nowej rzeczywistości z już istniejącej.

Tegoroczny Festiwal odznaczać się będzie otwartością oraz skupieniem na różnorodność wizji estetycznych mające łączyć społeczeństwo ze złożoną narracją miasta. Jest to zwrot w kierunku doświadczania zmieniającej się przestrzeni miejskiej. Spektakularne wizje napędzane przez najnowsze technologie, artystyczne projekty proponujące interaktywne spotkania na wielką skalę oraz drobne prace eksperymentalne otwarte na różnorodną interpretację wzbudzą w nas zainteresowanie, pobudzą do refleksji, wydobędą z widzów wrażliwość.

Świetlna podróż, pod znakiem Mikołaja Kopernika, fasad i ulic gotyckiej starówki sprawia, że ​​Toruń to miejsce, które raz w roku na kilka dni zmienia się w najbardziej oświetlone i magiczne miejsce na świecie, odwiedzane przez setki tysięcy widzów.

8 kwietnia 2016 roku upływa termin wysyłania formularzy zgłoszeniowych i wizualizacji swoich projektów artystycznych. Koordynatorem jest Maciej Makowski, kontakt: m.makowski@tak.torun.pl, tel. (+48) 660 690 006.

[fot. Paula Gałązka]