Kultura Duchowa – można się nią interesować, można też ją ignorować. Organizatorzy I Tygodnia Refleksji nad Kulturą Duchową udowadniają jednak, że wiedzę na ten temat można czerpać w sposób przyjemny i niezobowiązujący. Wystawy, warsztaty, projekcja filmu – każdy z zainteresowanych znajdzie coś dla siebie.

W dniach 26-30 maja odbędzie się I Tydzień Refleksji nad Kulturą Duchową zorganizowany przez Fundację Pionowy Wymiar Kultury przy współpracy z Wydziałem Filologicznym Uniwersytety Mikołaja Kopernika. To pierwszy krok fundacji ku realizacji jej głównego celu: szerzenia kultury, zarówno w jej wymiarze świeckim jak i rozwoju duchowym. W ramach Tygodnia Refleksji nad Kulturą Duchową przewidziane zostało wiele ciekawych wydarzeń. Podczas nich uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z twórczością młodego pokolenia artystów, poszerzą także swoją wiedzę w zakresie poruszanej tematyki.

Pierwszego dnia zaplanowano dwa wykłady otwarte, na które organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych. Na początek, o godz. 11:30 wystąpi dr Anthony Cristiano ze swoim wykładem „The Historical Imperative of Internet Technologies and Umbilical Mobile Devices: Extension or Distraction?”. Tuż po nim, o godz. 13:15 przed audytorium stanie dr Anna Żurawska z Katedry Filologii Romańskiej UMK. Poruszy ona temat porewolucyjnej Francji i jej wpływu na sekularyzację Europy. Podsumowanie obu wykładów stanowić będzie debata „Homo religiosus – gatunek na wymarciu?”.

W drugim dniu wydarzenia odbędzie się międzynarodowa i interdyscyplinarna konferencja naukowa HOMO SPIRITUALIS (godz. 9:00). Prelegentami będą przedstawiciele środowisk naukowych i religijnych z całego świata m.in.: Francji, Kanady, Hiszpanii, Przylądka Kości Słoniowej. Jej uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z ciekawymi poglądami, na temat kondycji duchowej współczesnego człowieka oraz świata go otaczającego. Prelekcje odbywać się będą równocześnie w dwóch panelach językowych: angielsko i francuskojęzyczny. 27 maja zaplanowano także wernisaż wystawy prac Krystyny Szalewskiej i Mirosławy Rocheckiej „Dwa Okna” odbywający się w Domu Muz (godz. 18:00) oraz koncert muzyki sakralnej – Kościół Najświętszej Marii Panny (godz. 19:30).

Czwartek i sobota również upłyną pod znakiem sztuki. Organizatorzy przygotowali dla uczestników m.in. warsztaty „Przygody duszy”, wernisaż wystawy zatytułowanej „Polowanie na duszę”, której uczestnikami byli studenci oraz uczniowie toruńskich liceów, a także spotkanie z kanadyjskim reżyserem dr Anthony Cristiano i pokaz filmowy.

gdzie: Collegium Maius, Fosa Staromiejska 3
kiedy: 26.05.2015 — 30.05.2015
[fot. materiały prasowe]