W tym tygodniu Galeria Wozownia przygotowała dla nas trzy wydarzenia. Jeśli nie mieliście planów na ostatni tydzień września, to zapoznajcie się z poniższymi propozycjami.

 

Na początek, w środę 24 września o godz. 14:30 odbędą się warsztaty dla dzieci z cyklu „Sztuka prostoty szuka”, które ma pobudzić u dzieci zdolności syntetycznego i konceptualnego myślenia. Początek zajęć stanowić będzie krótka wycieczka po galerii, podczas której uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć wystawę fotografii Anity Andrzejewskiej „Niespiesznie”. Wszystkie zdjęcia wzięte są z życia codziennego i pozostają w nurcie fotografii dokumentalnej. W serii prac możemy dostrzec motywy ulubione przez Andrzejewską: portrety – zapisy spotkań i rozmów; pejzaże – sytuujące fotografie w konkretnym miejscu i wreszcie martwe natury i detale – jako części codzienności, idealne dopełnienie historii. Widzimy również dużo spokoju, trwania i ciszy, a sama kompozycja jest zawsze starannie wypracowana, co by zapisany moment wydawał się bardziej uniwersalny. Zajęcia adresowane są dla grup zorganizowanych jak i osób indywidualnych. Wstęp na podstawie biletu do galerii – ulgowy 3 zł, grupowy 15 zł. Zainteresowani proszeni są o wcześniejsze zapisy, gdyż ilość miejsc jest ograniczona. Kontakt telefoniczny: 56/622 63 39, 791 358 555.

 

„Laboratorium Wiosny” to dwudniowe sympozjum poświęcone sztuce, kulturze i społeczeństwu w epoce zapoczątkowanej przez „Święto Wiosny” Igora Strawińskiego. Odbędzie się w dniach 27-28 września 2014 roku i będzie obejmowało takie dziedziny jak kulturoznawstwo, historia sztuki, filozofia muzyki, muzykologia, badania nad choreografią i tańcem, psychologia muzyki, socjologia muzyki oraz inne dyscypliny nauki jakkolwiek powiązane z tematem. Ponadto, wśród gości będą m.in. prof. Alicja Jarzębska z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, prof. Pieter C. van den Toorn z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara czy Richard Taruskin z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Podczas sympozjum zostanie zaprezentowany również performance w wykonaniu Justyny Orłowskiej. Wystąpienia zostaną zaprezentowane zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Całe wydarzenie organizowane jest pod opieką naukową Foundation Igor Stravinsky, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz miłej gościnie Galerii Sztuki Wozownia. Organizatorami zaś jest Katedra Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

W weekend startuje akcja „Toruń za pół ceny”, stąd też Galeria Wozownia postanowiła dołożyć swoją cegiełkę. W dniach 26-28 września mieszkańcy oraz goście Torunia będą mieli szansę, aby zobaczyć cztery różnorodne wystawy w Wozowni po promocyjnych cenach. Wstęp bezpłatny, zarówno w piątek od 11 do 18, jak i w sobotę i niedzielę od 12 do 18.

  • Kostas Kiritsis „Fiction / Non-Fiction. Biblioteka obrazów” kurator: Elżbieta Łubowicz

Kostas Kiritsis w niekonwencjonalny i oryginalny sposób wykorzystuje możliwości klasycznych technik fotograficznych. Wystawa jest premierową prezentacją zarówno starszych (z lat 90.), ale nie pokazywanych dotąd prac, jak i dzieł nowych, przygotowanych specjalnie na tę ekspozycję. Tytuł wystawy „Fiction / Non-Fiction” zwraca uwagę, iż te same pojęcia, za pomocą których rozróżnia się fikcję literacką i literaturę faktu, odnoszą się również do obrazów, a także, iż wzajemna ich relacja daleka jest od jednoznaczności.

  • Anita Andrzejewska „Niespiesznie”

Anita Andrzejewska przez lata wykształciła swój unikalny sposób fotografowania. Wszystkie zdjęcia pokazywane na wystawie wzięte są z życia codziennego i pozostają w nurcie fotografii dokumentalnej. Jednak miejsce i czas na zdjęciach przestają mieć znaczenie. Choć zdecydowana większość prac z wystawy  „Niespiesznie” została wykonana w Birmie, u progu ważnych społecznych przemian w bardzo burzliwym dla kraju momencie, większość z nich jest jednak poza czasem. Widz mógłby nawet sądzić, że niektóre z nich powstały kilka dekad wcześniej.

  • Katarzyna Adaszewska „Pamiątka znad morza”

„Pamiątka znad morza” Katarzyny Adaszewskiej należy do serii prac wykonanych z masy piaskowej, przypominających kolorem i fakturą piasek z sopockiej plaży. Zamek z piasku zbudowany w oszklonej sali galerii będzie spełnieniem dziecięcych marzeń o przywiezieniu znad morza piaskowych budowli, które nie były w stanie przetrwać choćby jednego dnia. Wrzesień to czas bezpośrednio po powrocie z wakacji. W dziecięcych pokojach można jeszcze znaleźć przedmioty przywiezione z letnich podróży. Za chwilę znikną pośród innych zabawek, stracą swoje znaczenie. Praca jest próbą zatrzymania tego momentu, w którym kamyki i muszle znad morza są najczęściej używanym przedmiotem do zabawy.

  • Paulina Paździera „Cząstki”

Modelami Pauliny Paździery są najczęściej drobiny materii – gałązki, szypułka maliny, zeschnięta marchew, spalony korzeń, włosy psa, papierki i wiele innych, pięknych cząstek. Delikatne i ulotne, podlegające rozpadowi, w gruncie rzeczy porzucone i wykluczone. Rysunki nie są jednak dosłownymi portretami obiektów; to wolna, daleko idąca i przeobrażająca się interpretacja. Początkowe pojedyncze rysunkowe przedstawienia zamieniają się w kompozycje złożone z kilku, ściśle powiązanych ze sobą elementów, oddziałujących na siebie i będących w nierozerwalnej relacji.

 

[fot. materiały prasowe]