Twórca-legenda, którego niepowtarzalny styl ewoluował od baroku i rokoka aż do preromantyzmu i preimpresjonizmu – to właśnie Francisco Goya, jeden z najsłynniejszych malarzy. Jego prace od lat zdobywają uznanie oglądających na całym świecie, teraz o sztuce wielkiego artysty będzie można posłuchać także w salach Dworu Artusa.

Kulminacyjnym momentem twórczości Goi są tzw. czarne obrazy. Pełne ekspresji malowidła, którymi artysta pokrył ściany Domu Głuchego (mieszkania w którym spędził ostatnie lata życia). Głuchy na dobiegające z otoczenia dźwięki całą siłę pozostałych zmysłów wtłoczył w przejmujące dzieła, obok których nie sposób przejść obojętnie. Saturn pożerający swoje dzieci, Okładający się kijami, Staruchy, czy Zakopany w piasku Pies piętnują przywary społeczeństwa, przemoc i wszelkiego rodzaju gusła. Do dziś stanowią przedmiot intensywnych dyskusji i interpretacji historyków i krytyków sztuki, którzy prześcigają się w mniej lub bardziej prawdopodobnych teoriach.

Czarne obrazy, te najbardziej poruszające malowidła z całego dorobku Francisco Goi, będą tematem kolejnego wykładu odbywającego się w ramach Sztuki w Artusie. Jak zawsze w przystępny sposób zaprezentowany zostanie aktualny stan wiedzy, a także ostatnie, sensacyjne interpretacje dotyczące autorstwa malowideł.

DATA: 16 czerwca (czwartek), godz. 19:00
MIEJSCE: Centrum Kultury Dwór Artusa
BILETY: wstęp wolny
SZCZEGÓŁY: strona wydarzenia

[Fot. materiały prasowe]