Mama, najnowszy film Xaviera Dolana wzbudził wiele kontrowersji, ale i zachwytów krytyków i widowni. Nagrodzony w Cannes obraz zobaczymy w Kinie Studenckim „Niebieski Kocyk” już we wtorek.

Piąty film ledwie 25-letniego reżysera Xaviera Dolana stawia go w szeregu najwybitniejszych filmowców młodego pokolenia. Kanadyjczyk jest mistrzem w ukazywaniu trudnych tematów, prezentując je z wielką subtelnością. Kinomani i krytycy są pod wrażeniem precyzyjnej konstrukcji jego obrazów, mistrzowskiego wyczucia rytmu, kształtu i koloru oraz emocjonalnych dialogów. Najlepszym dowodem tego niech będzie przyjęcie Mamy na tegorocznym festiwalu w Cannes, gdzie widzowie przez trzynaście minut po zakończeniu seansu oklaskiwali film na stojąco, a jury przyznało mu swoją nagrodę. Mama to opowieść o mieszkającej w prowincji Quebec wdowie Diane (Anne Derval), która wychowuje samotnie swojego 15-letniego syna Steve’a (Antoine-Oliver Pilon). Chłopak jest bardzo trudnym dzieckiem – spędził kilka lat w zakładach resocjalizacyjnych, cierpi na ADHD i nie potrafi kontrolować ataków przemocy. Pomocną dłoń do wyczerpanej psychicznie matki chłopca wyciąga nowa sąsiadka o imieniu Kyla (Suzanne Clement), która w znaczący sposób wpłynie na losy Diane i Steve’a.

Seans filmu odbędzie się 4 listopada o godzinie 19.00 w Kinie Studenckim „Niebieski Kocyk” w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” (Gagarina 37a). Bilety: 10 zł studenci i posiadacze Karty Absolwenta UMK, 12 zł pozostałe osoby.

„Mama” (Mommy, Kanada 2014)
reżyseria: Xavier Dolan
wykonawcy: Anne Dorval, Antoine-Oliver Pilon, Suzanne Clement, Patrick Huard.
czas trwania: 100 min