W dniach 19-21 maja odbyła się V edycja turnieju szachowego „Szachy w Harmonijce. Turniej Szachowy o Nagrodę Dziekana WH UMK”. Wydział Humanistyczny UMK stał się bardzo ważnym puntem na szachowej mapie województwa kujawsko-pomorskiego.

To już tradycja, że szachiści co pół roku spotykają się w popularnej „harmonijce”, żeby powalczyć o Nagrodę Dziekana WH UMK. Władze wydziału bardzo chętnie przyjmują amatorów królewskiej gry pod swój dach. Turniej nie miałby szans powodzenia, gdyby nie bardzo aktywna działalność dr hab. Krzysztofa Olechnickiego, prof. UMK oraz sędziego piątej edycji – Adama Pituły. Oprócz torunian, udział w rozgrywce biorą zawodnicy z całego województwa, a nawet z dalszych rejonów Polski. Przyjeżdżają do nas regularnie m.in. zawodnicy z Łodzi. W zmaganiach startują najmłodsi szachiści, a także ci bardziej doświadczeni. Nie brakuje także reprezentantów AZS UMK  Toruń.

5. edycja – wyniki

Zwycięzcą majowej odsłony „Szachów w Harmonijce” został torunianin Tomasz Czarkowski, dla którego była to druga wygrana z rzędu. Dorobek 6,5 punktu może imponować. Na drugim miejscu uplasował się doświadczony Janusz Augustowski z Włocławka, zaś podium uzupełnił Mariusz Darowicki, który podobnie jak Czarkowski – reprezentuje barwy UKS OPP Toruń. Czwarta lokata przypadła najlepszemu z AZS-u UMK Toruń, Danielowi Ludwińskiemu, który tym samym okazał się najlepszym absolwentem toruńskiej uczelni.

Pozostali reprezentanci AZS UMK Toruń nie wypadli zbyt dobrze. Radek Błajet i Konrad Marzec zdobyli odpowiednio 4 oraz 3,5 punktu, co dało im miejsce w drugiej dziesiątce. Ten pierwszy dobrze zaczął, zaś autor tekstu poprawnie zakończył zmagania. Dwaj juniorzy, którzy reprezentują barwy AZS-u – Piotr Przewoźnik i Adam Filipiak zbierali kolejne, cenne doświadczenie. Piotr zajął 27. miejsce, z dorobkiem trzech punktów, zaś Adam otwierał czwartą dziesiątkę.

Pełne wyniki dostępne są tutaj

Wydział Humanistyczny UMK nie zwalnia tempa

Po zakończeniu majowej edycji, sędzia główny oraz organizatorzy wyraźnie dali do zrozumienia, że już tej jesieni odbędzie się kolejny turniej w „Harmonijce”. Dobra atmosfera, ciekawe nagrody i przede wszystkim – bardzo wyrównana stawka powodują, że liczba uczestników zawsze jest satysfakcjonująca – zarówno dla startujących, jak i dla organizatorów. Przewidywalny termin kolejnej odsłony zmagań to listopad.