Tańczące rośliny, zwariowane herbatkowe przyjęcia i armia walecznych kart – Kraina Czarów wykreowana przez Lewis’a Carroll’a ma już ponad 150 lat. Stworzona, aby bawić dzieci szybko stała się inspiracją dla całych pokoleń artystów. Postacie ze słynnej bajki na swoje prace przenieśli także twórcy wystawy It’s always tea-time, którą już z końcem września będzie można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej.

Pomysłodawczynią i inicjatorką baśniowej wystawy jest Viive Noor, estońska artystka i kuratorka, dla której inspiracją stała się okrągła rocznica powstania bajki Alicja w Krainie Czarów. W stworzeniu międzynarodowego projektu wystawienniczego wsparło ją 72 współczesnych ilustratorów, pochodzących z 16 krajów (m.in. z Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Węgier, Białorusi, Litwy, Łotwy i Estonii). Każdy z grafików na bazie wybranego motywu z książki, stworzył własną, autorską wersję przygód Alicji. Wśród prac znajdziemy więc portrety Alicji, Królowej Kier i Szalonego Kapelusznika, będzie też okazja zobaczyć jak Alicja wpada w głąb króliczej nory. Poza różnorodnością stylistyczną pokazywanych prac, wystawę charakteryzuje także wielość technik artystycznych  – artyści zaprezentują prace powstałe w technice kolażu, rysunku, litografii, w druku cyfrowym, a  także malarstwo olejne, czy akwarele.

Wystawę po raz pierwszy zaprezentowano w październiku ubiegłego roku w Estońskim Centrum Literatury Dziecięcej w Tallinie. Jej atrakcyjność wizualna i odwoływanie się do uniwersalnej symboliki, zawartej w książce Lewis’a Carroll’a, pozwala dotrzeć do każdego widza, bez względu na wiek, preferencje estetyczne, wiedzę na temat sztuki, czy znajomość treści tej kultowej powieści.

 

SZCZEGÓŁY

DATA: 30 września 2016 (piątek) – 6 listopada 2016 (niedziela)
MIEJSCE: Centrum Sztuki Współczesnej
BILETY: Bilet normalny 10 zł/Bilet ulgowy 5 zł
SZCZEGÓŁY: strona wydarzenia

[Fot. materiały prasowe]