Różnego rodzaju zabawki są nieodłącznym elementem dzieciństwa. Sprawiają nam radość niezależnie od swojej formy, która zmieniała się przez te wszystkie lata. Dawniej przeważały lalki, samochodziki, pluszaki; dziś to różnego rodzaju gry, zabawki elektroniczne. Rynek ma do zaoferowania wiele ciekawych przedmiotów. A czym bawią dzieci w społecznościach plemiennych?

Antropolog Marek Wołodźko napisał tak o dzieciach Amazonii „nie mają zabawek w naszym rozumieniu, jako przedmiotów wykonanych celowo do zabawy. A jeżeli mają, to są to pomniejszone przedmioty z ich własnej kultury, którymi operują dorośli: mała dmuchawka, mała lanca czy mała łódeczka lub wędka”.

W  Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika możemy zobaczyć różnego rodzaju przedmioty, które sprawiają radość dzieciom w innych regionach świata, jak: Afryka, Ameryka Środkowa i Południowa czy Japonia. Oglądać ją można od 2 czerwca do 10 września. Wystawie towarzyszą zdjęcia dzieci z różnych stron świata, których autorami są: Elżbieta Dzikowska, Zdzisław Preisner, Artur Anuszewski, Stanisław i Piotr Kasprzykowie.