W związku z decyzją urzędników na Starówce nie będzie już straganów z pamiątkami. Obecnie, sprzedażą tego asortymentu zajmuje się 16 takich sklepików, a pozostałą przestrzeń zajmują sezonowe ogródki. Zmiany mają ułatwić poruszanie się w zabytkowej części miasta. To główny argument na którym swą decyzję opierają urzędnicy.

Prezydent miasta Michał Zaleski tak wypowiedział się o sprawie:

Zmiana ta jest wynikiem postulatów przedsiębiorców prowadzących lokale gastronomiczne zainteresowanych handlem w okresie zimowym, szczególnie w przedświątecznym i karnawałowym.

Zlikwidowanie sezonowych straganów ma umożliwić łatwiejsze poruszanie się po toruńskiej Starówce jej mieszkańcom i odwiedzającym nasze miasto. Owych zmian, chcieli również handlowcy zajmujący się sprzedażą artykułów związanych z Toruniem przez cały rok, a ich sklepy mieszczą się w pomieszczeniach Starego Miasta. Pod uwagę wzięli to urzędnicy, którzy w ten czwartek zajęli się zmianami w uchwale dotyczącej zakazu handlu okrężnego – Sprzedaż pamiątek prowadzi na Starówce już 16 sklepów, a przestrzeń ulic i placów intensywnie wykorzystują sezonowe ogródki. Stąd nasza decyzja – napisali w uzasadnieniu do zmian w uchwale.

Jak podkreśla Biuro Toruńskiego Centrum Miasta, poprawka nie obejmuje mobilnych straganów, które stanowią przedłużenie sklepów z upominkami. Zagrożone są samodzielnie działające stoiska, także na starówce nie będzie już straganów z pamiątkami. Owa decyzja nie podoba się jednak mieszkańcom Torunia, którzy uważają stragany za nieodłączny element Starego Miasta. Niezadowoleni dodatkowo twierdzą, że jest to kolejna atrakcja, która przyciąga turystów, a owe stragany dodają tylko uroku i życia toruńskiej starówce, a problem braku miejsca można rozwiązać poprzez inne ich ustawienie, a nie likwidowanie. Nie jest to jednak jedyna zmiana jak ma zostać wprowadzona w związku z zabytkową częścią miasta Kopernika. W uchwale możemy znaleźć dwa terminy dotyczące prowadzenia ogródków od 15 listopada do 28 lutego oraz od 1 kwietnia do 31 października. Ma to związek z pawilonami umiejscowionymi wokół Rynku Staromiejskiego i wzdłuż ulic: Szerokiej, Żeglarskiej, Chełmińskiej, Różanej, Łaziennej i Panny Marii.

[Fot. Angelika Plich]