To czarny dzień toruńskiego sportu – piłkarze Elany żegnają się z III ligą. W meczu o wszystko żółto-niebiescy przegrali na wyjeździe z Polonią Środa Wielkopolska 0:1.

Zawodnicy trenera Roberta Kościelaka przed ostatnią kolejką III ligi zgromadzili 47 punktów, co plasowało ich na 11. miejscu tabeli. W związku z faktem, że z wyższej klasy rozgrywek spadły w tym sezonie trzy zespoły z województwa wielkopolskiego (Ostrovia Ostrów Wlkp., Calisia Kalisz  i Jarota Jarocin) z II ligi degradowanych będzie aż 8 zespołów. Ostatnią lokatą zagrożoną spadkiem było właśnie 11. miejsce – Elana do dziesiątej w tabeli Pogoni Mogilno traciła dwa punkty. Torunianie musieli zatem zwyciężyć w Środzie Wielkopolskiej i liczyć na potknięcie mogilnian.

Pierwsze minuty spotkania przebiegły pod dyktando gospodarzy. Torunianie z trudnością powstrzymywali rywali do 15. minuty, kiedy Dawid Zamiatowski w polu karnym faulował Jakuba Solarka. Sędzia z Leszna wskazał na „jedenastkę” – rzut karny wykorzystał Michał Chmielecki. Najgroźniejszą sytuację w pierwszej połowie dla Elany stworzył Paweł Mądrzejewski, po jego uderzeniu piłkę na rzut rożny z wielkimi problemami wybili obrońcy Polonii. Jak przystało na mecz o wszystko, w pierwszej połowie Elanowcy walczyli ostro, czego dowodem były niestety żółte kartki. Sędzia upomniał torunian aż czterokrotnie, a w 44. minucie drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę obejrzał Tomasz Rogóż. Tuż po przerwie Bartosz Maćkiewicz groźnie strzelił w boczną siatkę, na co poloniści odpowiedzieli uderzeniem w poprzeczkę. W drugiej połowie nadal zawodnicy oby stron nie oszczędzali się, sędzia pokazał kolejne cztery żółte kartki. Zdeterminowani zawodnicy Elany usiłowali doprowadzić przynajmniej do remisu, ale świetnie spisywał się bramkarz gospodarzy, Adrian Lis – w najgroźniejszej sytuacji, w 84. minucie Maćkiewicz nie zdołał go pokonać z bliskiej odległości. Lisa nie udało się pokonać aż do końcowego gwizdka – porażka oznaczała dla torunian pożegnanie z III ligą… Nie pomogła nawet porażka Pogoni Mogilno ze Startem Warlubie 2:3.

Polonia Środa Wielkopolska – Elana Toruń 1:0 (1:0)

Chmielecki 16 min. (karny).

Polonia: Lis – Przybyłek, Grzelak, Barbasz, Buczma, Błaszak (70 Falgier), Chmielecki, Pluciński (75 Warot), Stańczyk, Solarek, Pawlak.

Elana: Kryszak – Zamiatowski, Parzyszek, Więckowski, Czajkowski – Świderek, Mądrzejewski (46 Maćkiewicz) – Rogóż, Tofil (46 Jarowij), Poczwardowski – Szrejtar.

Sędziował Bartosz Roszyk (Leszno).

Żółte karki: Pawlak, Chmielecki, Błaszak, Falgier/Rogóż, Poczwardowski, Mądrzejewski, Czajkowski, Parzyszek. Czerwona: Rogóż (44).