Fani motoryzacji, a w szczególności Citroëna 2CV, spotkają się w Toruniu 28 lipca. Zlot będzie już 21. światową imprezą organizowaną przez i dla posiadaczy tego modelu.

Na Międzynarodowy Zlot Miłośników Citroëna 2CV przyjedzie 2000 aut z 35 państw – najwięcej amatorów „kaczki” zgłosiło się z Francji, ale nie zabraknie kierowców z tak odległych krajów jak Brazylia, Stany Zjednoczone, Australia czy Nowa Zelandia.

Impreza rozpocznie się 28 lipca (wtorek) o godz. 20.00 na Motoarenie. Najważniejszym punktem będzie występ Teatru Ósmego Dnia. Po nim na scenie zaprezentuje się DJ Martinez. Zjazd potrwa aż do poniedziałku. W czasie jego trwania, poza licznymi spotkaniami amatorów Citroëna 2CV, planowanych jest wiele atrakcji muzycznych (zagra m.in. Nocna Zmiana Blusa i Parassol) oraz  zabaw dla dzieci.  W piątek natomiast jest planowana parada „kaczek” ulicami Torunia, po której odbędzie się wystawa samochodów na Bulwarze Filadelfijskim.

W niedzielę citroëny pojadą w Rajdzie do Grudziądza. W poniedziałek wystartuje Rajd Piękno Morza Bałtyckiego, który potrwa do 8 sierpnia – uczestnicy wyruszą z Torunia i przejadą przez Grudziądz, Malbork i Trójmiasto do Łeby, skąd ostatni miłośnicy 2CV rozjadą się w swoje strony.

Impreza odbywa się co dwa lata od roku 1975, kiedy pierwszym organizatorem była Finlandia. Powołano wtedy Światową Federację Miłośników Citroëna 2CV. Największy dotąd Zlot odbył się w Paryżu, a wzięło w nim udział 7200 samochodów i prawie 30 tysięcy pasjonatów. Z kolei w Czechach w 2009 roku wypito rekordową ilość piwa – 32 tysiące litrów. Być może i Polska zapisze się w szczególny sposób w historii imprez. Zlot organizuje Automobilklub Toruński ze wsparciem m.in. Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE O ZLOCIE