Wszystko wskazuje na to, że z ulicy Wiązowej zniknie jej symbol, czyli będący pomnikiem przyrody wielki wiąz. Toruńscy internauci jednoczą się na Facebooku w walce o słynne drzewo.

Na sesji rady 27 sierpnia radni Torunia mają zdecydować o tym, czy wiąz zostanie usunięty z listy pomników przyrody. Szacuje się, że jego pień jest w 40% martwy i drzewo może zagrażać bezpieczeństwu publicznemu. Nie przekonuje to jednak ekspertów, jak i samych mieszkańców Torunia. Administratorzy fanpage’a na Facebooku „Zielony Toruń” krytykują plany rajców. W celu obrony wiekowego drzewa założyli wydarzenie na tym portalu pod nazwą „Nie wycinajcie naszego pomnika przyrody! Piszemy do radnych w sprawie planów wycinki wiązu przy ul. Wiązowej w Toruniu” (link). W opisie wydarzenia argumentują:

Jesteśmy w stałym kontakcie z ekspertami od zadrzewień (wojskowym i prywatnym). Obydwoje są zgodni – to absurd. Drzewo jest zdrowe, nieco poobcierane, ale nawet jeśli w 40% ma martwy pień to spokojnie może kilkadziesiąt (!) lat stać i nikomu i niczemu nie zagrażać. Dąb Bartek był pusty w środku.Wiele innych pomników przyrody w Polsce jest w o wiele gorszym stanie i nikt nie próbował ich usuwać.

„Zielony Toruń” dostrzega w sprawie drugie dno. Ścięcie drzewa może wiązać się z planowaną w okolicy budową drogi. Podejrzewa, że precedens, jakim będzie usunięcie wiązu zapoczątkuje kolejne tego typu akcje w okolicy.

Tu nie chodzi o bezpieczeństwo publiczne, tylko o to, że na budynek ma ochotę deweloper i już proponował mieszkańcom wykup mieszkań. Tu nie chodzi o bezpieczeństwo publiczne, tylko o drogę, która ma „odciążyć” niedokończoną jeszcze średnicówkę. Połączenie Podgónej przez Wiązową-Głowackiego-Kilińskiego-Czarlińskiego- do Podgórnej na wysokości Kołłątaja – wyrąbie o wiele więcej drzew i zabytkowych obiektów. Zatrzymajmy to szaleństwo! Ta droga miała powstać za lat 30, gdy zatka się średnicówka.

Organizatorzy facebookowego wydarzenia zachęcają do wysyłania na adresy mailowe toruńskich radnych wiadomości, mających przekonać ich do głosowania przeciwko ścinaniu drzewa, będącego symbolem całej okolicy. Poniżej proponowana przez „Zielony Toruń” treść listu.

„Szanowny Panie/Szanowna Pani,

piszę do Pana z prośbą o zagłosowanie przeciwko zniesieniu statusu pomnika przyrody prawie 200-letniego wiązu znajdującego się przy ul. Wiązowej w Toruniu. Na najbliższej Sesji Rady Miasta będzie miał Pan/Pani okazję uratować to piękne drzewo i pomnik przyrody przed wycinką.

Zgodnie z opiniami niezależnych ekspertów w zakresie dendrologii drzewo to jest wyjątkowo zdrowe oraz stabilne. Może stać i cieszyć oczy mieszkańców jeszcze kilkadziesiąt lat, chociaż jak każdy z nas – kiedyś będzie musiało odejść. Planowana w tym miejscu droga może być odsunięta – tuż obok jest ogromny pusty plac.

Otoczenie naszego drzewa jest przepiękne, a okolica pełna walorów estetycznych, historycznych i przyrodniczych. Nie wyobrażamy sobie, że mogłoby tak już nie być. Pod tym drzewem wychowało się wiele dzieci, obecnych mieszkańców Torunia. Chcielibyśmy, żeby było tak nadal.

Z poważaniem:

Maile do Pań Radnych:
s.kowalska@um.torun.pl, i.michalek@um.torun.pl, m.olszta-bloch@um.torun.pl, j.scheuring-wielgus@um.torun.pl, d.tuszynska@um.torun.pl, d.zajac@um.torun.pl, k.zejmo-wysocka@um.torun.pl

Maile do Panów Radnych: wraz z adresami zastępczymi!
karol@wojtasik.org m.frac@vp.pl,, michal_rzymyszkiewicz@o2.pl, serwisoponjan@wp.pl, j.beszczynski@um.torun.pl,m.cichowicz@um.torun.pl, m.czyzniewski@um.torun.pl,m.frackiewicz@um.torun.pl, p.gulewski@um.torun.pl, m.jakubaszek@um.torun.pl, b.jozwiak@um.torun.pl, w.klabun@um.torun.pl, s.kruszkowski@um.torun.pl,a.myrcha@um.torun.pl.

[fot. wydarzenie na Facebooku]