Patrząc na listopadowy, koncertowy harmonogram Dworu Artusa można zauważyć, że został on zdominowany przez cykl Artus Festival. Obędzie się w związku z tym wiele ciekawych koncertów, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie!

Agata Karczewska

Znana z „Idola” Agata Karczewska już w listopadzie odwiedzi miasto Kopernika w ramach Artus Festival, aby zaprezentować jego torunianom swój nieprzeciętny głos. Artystka jest songwriterką, balansującą na granicy indie folku i alternatywnego country. Swoją twórczość opiera na minimalistycznej warstwie dźwiękowej oraz szczerych tekstach. Zadebiutowała w 2017 roku EP-ką You’re Not So Special, by dwa lata później przy współpracy z Marcinem Borsem nagrać w pełni dojrzały album I’m Not Good at Having Fun. Od wydania debiutu artystka koncertuje zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Kiedy i za ile? 6 listopada, godz. 19.00; bilet normalny 30 zł, ulgowy 25 zł do nabycia na artus.torun.pl, kupbilecik.pl, biletyna.pl.

Ewa Dałkowska

Już w listopadzie Ewa Dałkowska – aktorka teatralna, filmowa i radiowa, uhonorowana tegoroczną Nagrodą Camerimage dla Polskiej Aktorki – uświetni swoim recitalem 27. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Energa Camerimage. Choć w życiu Ewy Dałkowskiej od filmu często ważniejszy był teatr, w którym święciła sukcesy już od początku lat 70., również i kino doceniło jej talent. Na srebrnym ekranie zadebiutowała bowiem w Nocach i dniach Jerzego Antczaka. Znana jest jednak nie tylko z wielu kreacji teatralnych czy filmowych, warto bowiem wspomnieć, że spełniała się także w dziedzinie dubbingu – użyczyła swojego głosu Petunii Dursley z sagi o Harrym Potterze. W Dworze Artusa Dałkowska wystąpi z recitalem Przeżyjmy to jeszcze raz wraz z zespołem wspaniałych muzyków.

Kiedy i za ile? 7 listopada, godz. 19.00; bilet normalny 30 zł, ulgowy 20 zł do nabycia na artus.torun.pl.

Gala Operowo-Operetkowa – koncert Sonori Ensemble

Już niedługo na deskach Dworu Artusa, podczas Gali Operowo-Operetkowej, swoje wokalne umiejętności zaprezentuje przed nami Grupa Operowa Sonori Ensemble. Pełną emocji i wzruszeń ucztę z muzyką klasyczną spędzić będzie można w towarzystwie sześciu znakomitych śpiewaków. Popisom artystów towarzyszyć będzie wirtuozowska gra fortepianowa. Będzie to przebojowy koncert, podczas którego zabrzmią czardasze, walce, toasty, miłosne arie i duety, sceny operowe i operetkowe, a także standardy jazzowe, pieśni neapolitańskie i popularne piosenki! W programie między innymi najsłynniejsze sceny z oper CarmenOpowieści HoffmannaLakmeDon Giovanni i wielu innych.

Kiedy i za ile? 8 listopada, godz. 18.00; bilet normalny 60 zł do nabycia na artus.torun.pl.

Cisza jak ta

Jeśli chcecie poczuć w listopadzie letnią, bieszczadzką aurę, warto wybrać się na koncert zespołu Cisza jak ta! Artyści w ramach swojej jesiennej trasy koncertowej przekażą bowiem aurę i emocje, które otrzymali latem, podczas trasy bieszczadzkiej. Było tam mnóstwo radości, wspólnego śpiewania i magicznych chwil, a wszystko w jedynym takim, przepięknym miejscu. Podczas koncertu usłyszymy nowy instrument i instrumentalistę, nowe aranżacje i piosenki z powstającej powoli kolejnej płyty zespołu, a także tradycyjną refleksję i mądrą, poetycką zadumę.

Kiedy i za ile? 21 listopada, godz. 19.00; bilet normalny 40 zł do nabycia na artus.torun.pl.

Myrra Ros i Samoaja; Zagi i Chris Noah – koncerty showcase

Podczas dwóch kolejnych, listopadowych wydarzeń w ramach Artus Festival, będziemy mieli okazję uczestniczyć w koncertach typu showcase. Widowiska tego typu stają się coraz to popularniejsze i prezentują młodych, obiecujących artystów. W Dworze Artusa będziemy mieli możliwość usłyszeć zespoły z Europy Północnej i porównać ich z brzmieniem artystów rodzimych, wobec czego będzie można być świadkiem swoistej konfrontacji muzycznych doświadczeń i inspiracji. Pierwszego dnia showcase wystąpią: Myrra Ros z Islandii, która najlepiej czuje się w klimacie folkowych pieśni i Samoaja z Finlandii, czyli alternatywny, folkowy zespół. Drugiego dnia pojawią się z kolei: Zagi z Polski, która jest wokalistką, instrumentalistką, autorką muzyki i tekstów oraz Chris Noah z Łotwy – artysta, który z powodzeniem łączy indie rocka z wyszukanym popem i chwytliwymi riffami.

Kiedy i za ile? 23 i 24 listopada, godz. 18.00; wstęp wolny.

Basia

W listopadzie Toruń odwiedzi bez wątpienia jedna z najsłynniejszych polskich wokalistek, mianowicie BASIA, a dokładniej Barbara Trzetrzelewska. Artystka, jako jedna z niewielu, osiągnęła międzynarodowy sukces – w latach 80. podbiła listy przebojów piosenkami Half a Minute i Get Out of Your Lazy Bed, a publiczność na całym świecie doceniła jej unikatowy głos. Warto dodać, że BASIA posiada wielką zdolność do kreowania ciepłych latynoskich melodii okraszonych nutkami jazzu, a w maju zeszłego roku zaprezentowała swój kolejny studyjny album Butterflies. W mieście Kopernika wystąpi w ramach Artus Festival, a  towarzyszyć jej będzie między innymi długoletni partner, klawiszowiec Danny White.

Kiedy i za ile? 25 listopada, godz. 19.00; bilety w cenie 119-179 zł do nabycia na artus.torun.pl, kupbilecik.pl, eventim.pl. Dostępne są także bilety VIP w cenie 279 zł. Koncert odbędzie się na Auli UMK.

Sorry Boys – trasa Miłość 2019

Sorry Boys to polski zespół, który został założony w 2006 roku w Warszawie, jednak zadebiutował dopiero cztery lata później, kiedy wydał swój pierwszy album. Artyści są jedną z najciekawszych grup polskiej sceny alternatywno-popowej. Od początku działalności trzon grupy stanowią: charyzmatyczna wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów – Bela Komoszyńska oraz Tomasz Dąbrowski i Piotr Blak. W listopadzie muzycy powrócą do Torunia w ramach Artus Festival, aby zaprezentować materiał ze świetnie przyjętego albumu Miłość.

Kiedy i za ile? 27 listopada, godz. 19.00; bilet normalny 50 zł, ulgowy 40 zł do nabycia na artus.torun.pl, kupbilecik.pl, biletyna.pl.

Piotr Bukartyk i Ajagore

Kolejny, a zarazem ostatni koncert, który odbędzie się w Dworze Artusa, również będzie miał miejsce w ramach cyklu Artus Festival. To także koncert pod patronatem Starosty Toruńskiego Marka Olszewskiego. Gwiazdami tego wydarzenia będą Piotr Bukartyk i Ajagore. Ich wspólny projekt to efekt spotkania wyjątkowych osobowości na polskiej scenie muzycznej, czyli Bukartyka – znakomitego tekściarza, charakterystycznego wokalisty i muzyków grupy AJAGORE –  instrumentalistów, nie dających się zamknąć w żadne stylistyczne ramy.

Kiedy i za ile? 28 listopada, godz. 19.00; bilet normalny 45 zł, ulgowy 40 zł do nabycia na artus.torun.pl, kupbilecik.pl, biletyna.pl.