Kiedy myślimy o lutym, pierwszym skojarzeniem jest rzecz jasna miłość! Oczywiście, 14 lutego, nie zabraknie jej także, w muzycznej formie, w Dworze Artusa. Na tym jednak nie koniec muzycznych wydarzeń – będziemy mogli poczuć operetkowy klimat dzięki ariom prosto z Wiednia, a następnie wyciszyć się przy dźwiękach artysty prosto z Islandii. 

Gala Wiedeńska

W lutym w Dworze Artusa odbędzie się wydarzenie, które swoim klimatem przeniesie nas prosto do samego Wiednia. Zabrzmią bowiem wtedy utwory króla walca – Johanna Straussa, a także innych kompozytorów związanych z muzycznym Wiedniem. Co więcej, koncert ten poprzez swój program nawiązuje do tradycyjnych gali i noworocznych koncertów odbywających się w tym mieście. Usłyszymy arie z najsłynniejszych operetek, takich jak: „Zemsta nietoperza”, „Baron cygański”, „Wesoła Wdówka” czy „Noc w Wenecji”, w wykonaniu wybitnych solistów związanymi z Operetką Wrocławską, Opera Wrocławską i Mazowieckim Teatrem Muzycznym. Przed toruńską publicznością wystąpią w związku z tym: sopranistka Liza Wesołowska, tenor Tomasz Maleszewski, Balet Sceny Kamienica i Kameraliści Straussowscy.

Kiedy? 9 lutego, godz. 18:00.

Bilety: 80 zł (artus.torun.pl, kupbilecik.pl, biletyna.pl).

Sara Pach

Niewątpliwie szczególne miejsce w lutowym kalendarzu zajmują Walentynki. Z tej okazji w Dworze Artusa odbędzie się koncert związanej z miastem Kopernika artystki – Sary Pach. Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i absolwentka kulturoznawstwa na UMK w Toruniu, zaśpiewa dla publiczności swoje wersje znanych, pięknych piosenek o miłości. Usłyszymy nie tylko utwory z ostatnich lat, takie jak My Heart WIll Go On, czy Power of Love, ale również pochodzące z lat 30-tych klasyki: Miłość ci wszystko wybaczy. Artystce, która ma na swoim koncie nie tylko wiele prestiżowych nagród, lecz również wspólny duet z raperem MEZO, towarzyszyć będzie zespół pod dyrekcją Igora Nowickiego.

Kiedy? 14 lutego, godz. 19:00.

Bilety: 35 zł normalny, 30 zł ulgowy (artus.torun.pl, kupbilecik.pl, biletyna.pl).

Ragnar Ólafsson

W lutym Toruń odwiedzi także Ragnar Ólafsson – kompozytor, muzyk i multiinstrumentalista prosto z Islandii. Będzie on pierwszym gościem nowego cyklu koncertów w kameralnej przestrzeni Domu Muz przy ulicy Podmurnej. Artysta przyleci do Polski na krótką, solową trasę koncertową. Promować będzie debiutancki album Urges, ponadto zagra też kilka nowych utworów. Warto wspomnieć, że Ragnar jest zarówno członkiem, jak i założycielem kilku zespołów, z którymi wydał kilkanaście albumów – najbardziej znaną z jego grup jest Árstíðir. Wykonuje w związku z tym szerokie spektrum muzyczne, do którego zaliczyć można nie tylko metal czy jazz, ale także muzykę ludową! Jego solowy projekt charakteryzuje się jednak nastrojowym, spokojnym graniem, w klimatach folk, country.

Kiedy? 17 lutego, godz. 19:00.

Bilety: 20 zł normalny, 15 zł ulgowy (artus.torun.pl, kupbilecik.pl, biletyna.pl).

Koncert odbędzie się w Domu Muz przy ulicy Podmurnej.