Prawdopodobnie w pierwszym kwartale 2019 roku rozpocznie się przebudowa placu Rapackiego. Koszt inwestycji to blisko 70 mln złotych.

Rozstrzygnięto przetarg na przebudowę placu Rapackiego i Wałów gen. Sikorskiego. Wykonawcą inwestycji zostało konsorcjum Balzola. O kontrakt ubiegało się również konsorcjum ZUE-Strabag, konsorcjum PBDI-Progreg Budownictwo oraz Budimex. Środki na tę gigantyczną przebudowę jednego z najważniejszych punktów komunikacyjnych w mieście pochodzą z różnych źródeł: kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie 36,8 mln zł, pozostałe pieniądze natomiast będą pochodzić z emisji obligacji, a także ze środków własnych Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.

Przebudowa placu Rapackiego – co się zmieni?

Przebudowa dotyczyć będzie ul. Chopina (od skrzyżowania z al. 500-lecia do al. Jana Pawła II) oraz al. św. Jana Pawła II (od ul. Chopina do pl. Niepodległości), jak również ul. Wały gen. Sikorskiego (od pl. Artylerii Polskiej do al. Solidarności). Projekt nosi nazwę „Przebudowa układu torowo-drogowego w ul. Wały gen. Sikorskiego i al. Jana Pawła II wraz z budową pasa tramwajowo-autobusowego w Toruniu – BiT-City II”. Warto zaznaczyć, że prace przy al. Jana Pawła II zostaną skoordynowane z remontem mostu im. Józefa Piłsudskiego. Inwestycja ta ma znacząco polepszyć stan techniczny infrastruktury, co z kolei wpłynie na niezawodność komunikacji miejskiej. Co więcej nowo powstały odcinek torowiska pozwoli na wprowadzenie dodatkowych połączeń tramwajowych.

[fot. Angelika Plich]