W tym roku mija sto lat od osiedlenia się w Toruniu zakonu ojców redemptorystów. 19. marca odbyła się uroczysta msza święta upamiętniająca to wydarzenie.

Nabożeństwo odprawiono w kościele pw. św. Józefa w Toruniu, a przewodniczył mu biskup diecezji toruńskiej, ks. Wiesław Śmigiel. Z okazji tej rocznicy odsłonięto pamiątkową tablicę podarowaną przez parafian. Również tego dnia wojewoda toruński, Mikołaj Bogdanowicz, wręczył Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, przyznane przez prezydenta RP. Otrzymali je: o. Zbigniew Kotliński, o. Stanisław Kuczek oraz o. Jan Skórka.

Na mszy nie zabrakło również prezydenta miasta, Michała Zaleskiego, który w paru zdaniach podkreślił wieloletnią ważną rolę zakonu dla miasta:

 – Wraz z Ojcem Proboszczem, obecnymi w Toruniu Ojcami Redemptorystami i Parafianami z wdzięcznością przyjmuję trud wielu pokoleń torunian, którzy na Bielanach skupiali się, aby zaspokoić własny głód wiary chrześcijańskiej, a jednocześnie spajać swoje sąsiedzkie relacje.  Jest to trwałe dobro społeczne Torunia. Dziękuję też wszystkim, którzy w parafii pw. św. Józefa kontynuują to stuletnie dzieło – powiedział.

Historia osiedlenia się zakonu w Toruniu rozpoczęła się w 1921 r., gdy na Stawkach w pobliżu poligonu wojskowego powołano juwenat. W 1927 r. zakonnicy przenieśli się na Bielany. Od początku podjęli prężną działalność formacyjną i charytatywną integrującą mieszkańców pobliskich osiedli. W 1950 r. powołana została tu parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. W czasach powojennych rozpoczęto budowę kościoła przy ul. Świętego Józefa, który ukończono 1963 r. W 1992 r. natomiast kościół przekształcono w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. 17 czerwca 2004 r. decyzją Watykanu zostało ono afiliowane do Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. Dzięki temu zyskało m.in. możliwość uzyskania tych samych odpustów, jakie są przywilejem rzymskiej bazyliki.