Dyrektorka zwanego najbardziej niepokornym festiwalu filmowego Tofifest Kafka Jaworska wyłoniła podczas całorocznej selekcji 11 filmów spośród około tysiąca zgłoszonych propozycji.

— To nie jest łatwy rok dla kina. Tym bardziej cieszę się, że na Tofifest trafiły debiuty i drugie filmy tak niezwykłe — mówi Kafka Jaworska. Dyrektorka 18. MFF Tofifest zwraca uwagę, że większość dzieł skupia się na bohaterkach kobiecych, a  prawie połowę konkursowych filmów podpisały reżyserki. Tegoroczny 18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest potrwa od 17 do 25 października 2020 r.

Przegląd filmów w konkursie On Air

Po festiwalowych seansach z gośćmi Tofifestu będą mogli spotkać się wirtualnie podczas sesji Q&A internauci. Projekcje filmowe odbywać się będą podczas tegorocznego festiwalu w sposób hybrydowy

Oto opisy filmów, które zmierzą się w konkursie On Air. Jego jurorami zostali Agnieszka Glińska, Anna Kazejak, Janusz Chabior i Agnieszka Smoczyńska.

 1. 180° Rule (Khate Farzi), reż. Farnoosh Samadi, Iran 2020, 83’
  Nauczycielka z Teheranu przygotowuje się do wyjazdu na ślub na północ Iranu. Kiedy mąż nagle zabrania jej jechać, podejmuje decyzję, która poprowadzi ją bolesną drogą pokuty.
 2. Asia, reż. Ruthy Pribar, Izrael 2020, 85’
  Asia skupia się na pracy jako pielęgniarka, podczas gdy jej córka Vika szwenda się po skate parkach ze swoimi przyjaciółmi. Ta rutyna zostaje zachwiana, kiedy stan zdrowia Viki gwałtownie się pogarsza. W jednej z głównych ról Shira Haas, gwiazda serialu „Unorthodox”.
 3. Babyteeth, reż. Shannon Murphy, Australia / USA 2019, 118
  Milla, poważnie chora nastolatka, zakochuje się w Mosesie — chłopaku z problemami. To zmienia ją i jej rodzinę. Pełen humoru portret nastolatki, która uczy się przekraczać wszelkie granice w ekstremalny sposób
 4. Honey Cigar (Cigare au miel), reż. Kamir Aïnouz, Francja / Algieria / Belgia 2020, 100’
  Paryż, 1993. Siedemnastoletnia Selma żyje na przedmieściach w mieszczańskiej, laickiej rodzinie Berberów. Kiedy poznaje młodego studenta Juliena, po raz pierwszy zdaje sobie sprawę, jak ciężar patriarchalnych zasad bezpośrednio wpływa na jej prywatność. Decyduje się stawić im opór i walczyć. Film otwarcia MFF w Wenecji.
 5. My name is Baghdad (Meu Nome é Bagdá), reż. Caru Alves de Souza, Brazylia 2020, 96′
  Siedemnastoletnia Baghdad jest skaterką, mieszkającą w Freguesia do Ó, robotniczej dzielnicy São Paulo. Życie Baghdad nagle się zmienia, gdy poznaje grupę młodych dziewczyn jeżdżących na deskorolce
 6. Revenir (Back Home), reż. Jessica Palud, Francja 2019, 77′
  Oto farma, na której urodził się Thomas. Oto jego rodzina. Brat, który nie wróci, matka, która podąża tą samą drogą, oraz ojciec, który zawsze stał na uboczu. Thomas wraca do tego wszystkiego, od czego dwanaście lat temu uciekł.
 7. Slalom, reż. Charlène Favier, Francja, Belgia 2020, 92’
  Lyz — piętnastoletnia licealistka z francuskich Alp — zostaje przyjęta do elitarnego klubu narciarskiego, którego zadaniem jest przygotowywanie przyszłych, profesjonalnych sportowców. Jej trenerem został Fred, były mistrz, który postanawia wykorzystać szansę, jaką jest nowa zawodniczka, i uczynić z Lyz gwiazdę.
 8. Sole, reż. Carlo Sironi, Włochy / Polska 2019, 90’
  Ermanno jest Włochem ze społecznych nizin. Lena to pochodząca z Polski dziewczyna w siódmym miesiącu ciąży. Przyjechała do Włoch, aby sprzedać swoje dziecko.
 9. The Tree (Stam), reż. Louw Venter RPA / Holandia 2020, 72
  Matka zostawia swoje dziecko samo i idzie szukać sposobu na zarobienie pieniędzy, żeby kupić mu lekarstwa. Zagubione dziecko błąka się po ulicach miasta.
 10. Wildland (Kød & blod), reż. Jeanette Nordahl, Dania 2020, 88’
  Siedemnastoletnia Ida po wypadku samochodowym, w którym ginie jej matka, wprowadza się do ciotki, z którą nie miała kontaktu, i jej dorosłych synów. Dom jest pełen fizycznej czułości i miłości, ale na zewnątrz rodzina prowadzi pełne przemocy, przestępcze życie
 11. Yalda, reż. Massoud Bakhshi, Iran / Francja / Niemcy / Szwajcaria / Luksemburg / Liban 2019, 89’
  Współczesny Iran. Maryam (22) przypadkowo zabija swojego męża Nassera (65) i zostaje za to skazana na śmierć. Jedyną osobą, która może ją uratować, jest Mona (37), córka Nassera. Mona musi tylko wystąpić w popularnym programie telewizyjnym realizowanym na żywo i ogłosić, że wybacza Maryam. Film nagrodzony Wielką Nagrodą Jury na Sundance.

Laureaci konkursu On Air zostaną ogłoszeni podczas gali zamknięcia 24 października w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.

Festiwalowy cennik

Projekcje filmowe online

 • Karnet online: 60 zł
 • Bilet pojedynczy na jednorazowy pokaz filmu online: 14 zł

Projekcje stacjonarne (Sala Kameralna CKK Jordanki)

 • Bilet normalny: 14 zł
 • Bilet ulgowy: 12 zł (uczniowie, studenci, emeryci i renciści)

Bilety można kupić na stronie bilety.tofifest.pl od 15 października 2020 r.