25 listopada rozpocznie się kolejna edycja niezwykłego wydarzenia, jakie ma miejsce w Toruniu – święta monodramów. To właśnie w naszym mieście pięćdziesiąt lat temu zrodził się pomysł zorganizowania takiego festiwalu.

tstja-plakat-a3-str-2

W tym roku na scenach Teatru „Baj Pomorski” i w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki publiczność będzie miała okazję obejrzeć dziesięć monodramów oraz recital Romana Ziemlańskiego. Wszystkie przedstawienia zostały wyselekcjonowane zgodnie z formułą imprezy – wykonają je laureaci międzynarodowych przeglądów i konkursów teatrów jednego aktora.

Pojawią się tacy mistrzowie, jak Janusz Gajos czy Dorota Stalińska. Nie zabraknie też debiutantów. Miłośnicy teatru będą mogli uczestniczyć w wielu wydarzeniach towarzyszących festiwalowi. Zorganizowane zostaną warsztaty krytyki teatralnej prowadzone przez Tomasza Miłkowskiego oraz zajęcia inspirowane jednym z monodramów Agnieszki Przepiórskiej prowadzone przez samą aktorkę. Dorota Stalińska z okazji swojego jubileuszu pracy w teatrze wykona koncert, po którym będzie można nabyć jedną z jej książek. Ponadto odbędzie się również promocja publikacji z serii „Czarna Książeczka z Hamletem”, a także wystawa poświęcona Teatrowi Jednego Aktora.

Występy monodramistów oceniać będą dwa grona jurorów – Kapituła Akredytowanych Dziennikarzy za najlepsze przedstawienie (nagroda ufundowana jest przez Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego) oraz X Oddział ZASP za kreację aktorską.

Artyści  31. Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora:

Janusz Gajos – wybitny aktor teatralny i filmowy, wykładowca i profesor sztuk teatralnych. Odtwórca wielu ról w filmach (,,Przesłuchanie”, ,,Body/Ciało”), spektaklach (,,Igraszki z diabłem”, ,,Herbatka u Stalina”) czy serialach (,,Alternatywy 4”).

Dorota Stalińska – pochodząca z Gdańska aktorka filmowa i teatralna, debiutowała u Andrzeja Wajdy w ,,Człowieku z marmuru”. Laureatka nagród za role w filmach Barbary Sass (,,Bez miłości” i ,,Krzyk”).

Agnieszka Przepiórska – absolwentka petersburskiej szkoły teatralnej, występowała w filmach (m.in. ,,Mała Moskwa”) i serialach (m.in. ,,Czas honoru” i najnowszego pt. ,,Artyści”). Od 2012 roku jest członkiem popularnej grupy teatralno- kabaretowej „Pożar W Burdelu”.

Aldona Struzik – aktorka związana z wrocławskimi teatrami. Udzielała się także jak lektorka i aktorka dubbingowa. Grała m.in. w spektaklach Jerzego Jarockiego, Jana Klaty i Mikołaja Grabowskiego.

Grażyna Marzec – absolwentka krakowskiej PWST, zdobywała doświadczenie w przedstawieniach m.in. Andrzeja Wajdy i Zygmunta Hübnera.  Przez większą część życia związana z warszawskim Teatrem Powszechnym. Znana także z seriali (m.in. ,,Plebania”).

Viktoria Szopińska – aktorka Chojnickiego Studia Rapsodycznego prowadzonego przez Grzegorza Szlangę, laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego 2016.

Irmina Liszkowska – aktorka Fabryki Monodramów prowadzonej w Suwalskim Ośrodku Kultury, za ,,Sonię Marmieładową” zdobywała już nagrody m.in. w Tychach i Koszalinie.

Małgorzata Pieńkowska – ukończyła warszawską PWST, występowała w stołecznych teatrach. Jest popularną aktorką telewizyjną, ma na koncie role w ,,M jak miłość” czy ,,Pensjonacie pod Różą”. Ponadto współpracowała z zespołem Formacja Nieżywych Schabuff.

Szymon Majchrzak – stypendysta Nagrody Prezydenta Koszalina, ze spektaklem ,,Pokuć” występował m.in. w Słupsku , Ostrołęce i Gorzowie Wielkopolskim, gdzie zdobył liczne nagrody oraz wyróżnienia.

Roman Ziemlański – znakomity wirtuoz gitary i balladzista, chętnie sięgający po Edwarda Stachurę i Bułata Okudżawę. W jego dorobku obok recitali znajdują się spektakle słowno-muzyczne, które artysta realizował m.in. razem z Anną Chodakowską czy Jackiem Różańskim.

DATA: 25-27 listopada 2016 (piątek – niedziela)
MIEJSCE: Teatr Baj Pomorski, CKK Jordanki
BILETY: ceny biletów dostępne na stronie teatru Baj Pomorski
SZCZEGÓŁY:
bilety: http://bajpomorski.art.pl/repertuar,13,pl.html
wydarzenie: http://bajpomorski.art.pl/torunskie-spotkania-teatrow-jednego-aktora,15,pl,57.html
http://bajpomorski.art.pl/31-torunskie-spotkania-teatrow-jednego-aktora,15,pl,57,1,120.html

[Fot. materiały organizatora]