Długo oczekiwany, wymarzony i niezwykle potrzebny. To można powiedzieć o moście gen. Elżbiety Zawackiej, który został oddany do użytku już 7 lat temu. Śmiało można rzec, że na dobre wpisał się już w krajobraz grodu Kopernika.

To już 7 lat…

651,8 mln złotych – tyle wyniósł ostateczny koszt budowy nowej przeprawy na Wiśle w Toruniu. Inwestycja była ta bardzo potrzebna dla mieszkańców Torunia. Most został oddany do użytku 9 grudnia 2013 roku. Zaprojektowano go jako konstrukcję, na którą składają się dwa przęsła łukowe. Każde liczy sobie 270 m długości i 50 m wysokości. Czyni je najdłuższymi w kraju.

Z okazji 7. rocznicy oddania mostu do użytku Urząd Miasta przygotował specjalny konkurs. W albumie pt. „Most gen. Elżbiety Zawackiej połączył to, co najważniejsze”, który można wygrać w konkursie, można znaleźć informacje o ważnych wydarzeniach i najciekawszych faktach z budowy. Konkurs jest rozgrywany na facebookowych profilach: Mój Toruń i Drogowy Toruń. Pytania będą się pojawiały przez najbliższe 10 dni roboczych (począwszy od 8 grudnia), między godzinami 11:00 a 12:00.

Most gen. Zawackiej w liczbach

  • most o długości 540 m długości i szerokości 24 m
  • 2 jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku jazdy oraz pełna infrastruktura: zatoki autobusowe, chodniki, droga rowerowa, oświetlenie i odwodnienie
  • 2 przęsła łukowe po 270 m długości i 50 m wysokości
  • 4,1 km – całkowita długość trasy mostowej wraz z drogami dojazdowymi
  • 600 m i 830 m – długość estakad nad terenami zalewowymi po prawej i lewej stronie Wisły

[źródło: www.torun.pl]