Duże i długotrwałe zmiany w ruchu komunikacji miejskiej czekają nas w najbliższych kilku miesiącach. W związku z przebudową m.in. torowiska przy Dworcu Miasto, w najbliższym czasie nie pojeździmy tramwajem na trasie Olimpijska – Plac Teatralny. Za tramwaje wprowadzone zostaną zastępcze autobusy.

Zmiany w ruchu tramwajów wprowadzone zostaną w poniedziałek, 18 maja. Termin zakończenia robót jest planowany jest na połowę sierpnia 2015, a jak to z planami bywa – może ulec zmianie. Sprawcą zamieszania będzie przebudowywane torowisko przy Dworcu Miasto, które wraz z remontem układu drogowego uniemożliwi przejazdy tramwajom. W tym samym czasie trwać będzie przebudowa układu drogowego na skrzyżowaniu ul. Konstytucji 3–go Maja i ul. Ślaskiego.

Zmiany dotyczyć będa linii tramwajonych 1, 1N oraz 5. Linia nr 1 kursować będzie na zmienionej trasie, z pętli przy Uniwersytecie pojadą one tradycyjnie przez przystanek Odrodzenia, by dalej zmienić trasę i podążać w kierunku pętli przy ul. Wschodniej. Tramwaje linii 5 oraz linii nocnej 1N nie będą kursować.

Na trasie od pętli przy ul. Olimpijskiej do pl. Teatralnego/Odrodzenia kursować będzie zastępcza linia autobusowa nr 51. Przystanki linii autobusowej zlokalizowane będą w pobliżu chwilowo nieczynnych przystanków tramwajowych.

Skasowane w autobusach linii zastępczej nr 51 bilety zachowują ważność:

  • w tramwajach linii nr 1 na odcinku Odrodzenia – Uniwersytet,
  • w tramwajach linii nr 2 na odcinku Odrodzenia – Motoarena,
  • w tramwajach linii nr 3 na odcinku pl. Teatralny – Reja i odwrotnie.

Natomiast bilety jednorazowe skasowane w tramwajach linii 3 na odcinku plac Rapackiego – Reja zachowują ważność w tramwajach linii nr 2 na odcinku Sienkiewicza – Motoarena i odwrotnie.

Na czas wstrzymania kursowania tramwajów linii nocnej nr 1N zwiększona zostanie liczba kursów autobusów nocnych linii nr 02. Dodatkowe kursy z pętli Uniwersytet o godzinie 23:17, 0:35, 2:04 i 3:30 i z pętli Olimpijska o godz. 0:02, 1:10, 2:45 i 4:09.

Gdyby jednak komuś z Was rozwiązania tymczasowe nie przypadły do gustu i ktoś miałby ochotę się podenerwować za utrudnienia w ruchu, pozostaje sobie przypomnieć hasło „Toruńskie drogi remontujemy dla ciebie”, bądź zanucić słynny przebój T.Love „Autobusy (za) i tramwaje”.

[fot. Angelika Plich]