Zmiany, zmiany, zmiany w MZK! Obniżki cen biletów, kilka nowych ich typów, przedłużenie czasu, w którym trzeba zapłacić karę za jazdę na gapę – to projekty, z którymi radni zapoznają się na sesji 25 września.

Miasto planuje zmiany, aby zachęcić mieszkańców do korzystania z rozbudowującej się sieci tramwajowej. Projektowana uchwała ma zakładać obniżkę ceny biletu na wszystkie linie autobusowe i tramwajowe (dzienne i nocne) w granicach administracyjnych miasta z obecnej ze 145,20 zł do 100 zł. W tej kategorii ulgowy miałby kosztować 50 zł. Natomiast dotychczasowy bilet na jedną linię tramwajową staniałby z 71,60 na 70 zł. Co więcej, obowiązywałby już na wszystkich liniach tramwajowych w Toruniu, dziennych i nocnych (to samo w przypadku biletu ulgowego). Wreszcie szykuje się znacząca zmiana ceny nocnego biletu tramwajowego – po wejściu w życie uchwały ma kosztować tyle samo co bilet dzienny, czyli 2,80 zł (obecnie kosztuje dwa razy tyle).

Projekt uchwały obejmuje również cztery nowe typy biletu.
1. bilet rodzinny jednodniowy – na wszystkie dzienne linie autobusowe i tramwajowe w granicach administracyjnych Torunia, uprawniający do przejazdu od 1 do 2 osób dorosłych wraz z 1 do 4 dzieci do lat 18. Kosztować miałby 14 zł. Maksymalnie 6 osób (nawet niekoniecznie spokrewnionych) może w jego ramach dokonywać nieograniczonej ilości przejazdów w ciągu jednego dnia. Bilet będzie ważny w dniu skasowania.
2. bilet rodzinny weekendowy na wszystkie linie dzienne (autobusowe i tramwajowe) w granicach administracyjnych miasta dla 1-2 osób dorosłych oraz 1-4 dzieci do lat 18 w cenie 16 zł. Będzie ważny w soboty, niedziele i święta, w dniu skasowania i następnym.
3. bilet weekendowy na wszystkie linie dzienne i nocne (tramwajowe i autobusowe) w granicach administracyjnych dla 1-2 osób w cenie 20 zł.
4. bilet 15-dniowy na wszystkie linie dzienne w granicach administracyjnych miasta za 50 zł (ok. 50% ceny miesięcznego)

Zmienić ma się także sytuacja gapowiczów. Obecnie muszą uiścić karę za przejazd bez ważnego biletu w ciągu dwóch dni. Uchwała ma przedłużyć ten okres do tygodnia. Przepis ma wejść w życie od nowego roku.