Zima powoli odchodzi w zapomnienie, a dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze. To najlepszy czas, żeby pomyśleć o wyborze wygodnych butów miejskich, które towarzyszyć nam będą w najbliższych miesiącach w szkole, na uczelni, pracy, czy po prostu na ulicy. Oczywiście wybór obuwia jest kwestią indywidualną, która zależy od naszych preferencji, poczucia stylu i zasobności portfela, jednak niektóre modele wydają się być na tyle uniwersalne, że znajdują bardzo rozległą rzeszę odbiorców, zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn.

Dziś większość butów, które jeszcze kilka lat temu zakwalifikowalibyśmy jako buty sportowe, staje się nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu. Sztandarowym przykładem mogą być produkty amerykańskiej firmy New Balance, która w ciągu ostatnich miesięcy, na terenie naszego kraju osiąga szczyty swojej popularności. Wszystko zaczęło się ponad sto lat temu, w stanie Massachusetts, gdzie postanowiono wyprodukować specjalne wkładki do butów, które poprawiałby komfort pracowników. Później korporacja skupiła się głównie na produkcji butów dla biegaczy i ciągłym ich udoskonalaniu.

Ta tendencja utrzymywana jest aż do dziś, jednak buty tego producenta nie kojarzą się już tylko z bieganiem, ani nawet z szeroko pojętym sportem, ale także z codzienną modą miejską. Ich sukces tkwi przede wszystkim w wygodzie użytkowania oraz wysokiej jakości materiałów. Te cechy spowodowały, że chętnie zakładają je światowe gwiazdy, a dyktatorzy mody często używają ich na swoich pokazach jako element stylizacji. Śmiało można je zakładać do jeansów i innych spodni, które nosimy na co dzień. Obecnie nie dziwi już nawet łączenie eleganckiego garnituru z butami New Balance, które obserwować można coraz częściej. Po produkty tej firmy sięgają najczęściej osoby, które jednocześnie oczekują wysokiej jakości, ale z drugiej strony są znudzone butami producentów tak mainstreamowych jak Adidas, Nike, czy Puma.

Bezpośrednim konkurentem New Balance w walce o młodego klienta są Air Maxy, produkowane przez firmę Nike. Co ciekawe, również ta seria była w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku zaprojektowana z myślą o biegaczach. Dość szybko jednak, Air Maxy zostały docenione przez skejtów i środowiska związane z hip-hopem, a obecnie zakładają je miliony młodych ludzi na całym świecie, które zarówno ze sportem, jak i z rapem nie mają nic wspólnego.

Skąd ich popularność? Z pewnością jednym z najważniejszych czynników jest obecnie panujący w modzie zachodniej trend na powrót stylistyki lat osiemdziesiątych, z których wywodzi się ta seria firmy Nike. Nie bez znaczenia, podobnie jak w przypadku New Balance jest także wysoki komfort, który daje nam noszenie tych butów. Już na pierwszy rzut oka uwagę przykuwają wyższe niż standardowe podeszwy. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, żeby w możliwie wysokim stopniu amortyzować nasz chód czy bieg. To właśnie ten aspekt Air Maxów podzielił konsumentów na dwie grupy. Pierwsza z nich uważa ten charakterystyczny element za pozytywnie wyróżniający się na tle konkurencji walor, natomiast druga część sądzi, że to niepotrzebne i oszpecające całość udziwnienie.

Alternatywą dla wyżej wymienionych butów, mogą być nieśmiertelne i ponadczasowe trampki. O ile na zakup produktów New Balance czy Air Max trzeba przeznaczyć od trzystu do pięciuset złotych, to trampki można dostać już za dwadzieścia złotych. Chyba nie ma wśród nas nikogo, kto choć raz nie miał na sobie trampków, a ich zalety są szeroko znane i doceniane zwłaszcza przez młodych ludzi. Fenomen tkwi w prostocie ich wykonania. Trochę gumy i skrawek materiału okazały się być kluczem do sukcesu.

Pierwotnie trampki zostały zaprojektowane przez firmę Converse jako obuwie dla profesjonalnych koszykarzy, później ich zalety mogli docenić amerykańscy żołnierze, którzy trampki dostawali od armii jako buty treningowe. Następnie trampki stały się domeną twórców muzyki rockowej i punkowej, by wkrótce stać się łatwo dostępnym, modnym i wygodnym elementem garderoby dla milionów ludzi na całym świecie. Niewątpliwą zaletą tego obuwia jest ich uniwersalność, ponieważ obecnie nosi się je uprawiając sport, wkłada się je do codziennej stylizacji, a nawet do garnituru, podobnie jak w przypadku New Balance. Co ważne dla ich użytkowników, ze względu na niską cenę, mogą oni sobie często pozwolić na zakup nie tylko jednej pary, ale kilku, w różnych kolorach, co ułatwia ich dobranie do reszty stroju.

Buty, o których napisałem to jednak tylko wierzchołek góry lodowej, nie sposób wymienić bowiem w krótkim tekście wszystkiego, co przygotowali dla swoich potencjalnych klientów producenci obuwia miejskiego. Zachęcam do przeglądania blogów modowych, oglądania propozycji firm obuwniczych na ich stronach internetowych, odwiedzania sklepów i przymierzania, a przede wszystkim życzę udanych wyborów, które sprawią, że Wasze buty będą nie tylko stylowe i wygodne, ale także dopowiadające Waszemu temperamentowi i oczekiwaniom. Udanych zakupów!

 

[fot. nikeinc.com]