W czwartek 8 maja Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu oraz Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy BU UMK zapraszają na Kiermasz Książek. Będzie to pierwsza z imprez organizowanych z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2014.

Kiermasz książek odbędzie się w czwartek 8 maja w godzinach od 10:00 do 16:00 na parterze Biblioteki Uniwersyteckiej. Miłośnicy książek nie mogą tego przegapić!

Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek odbędzie się w dniach 8-15.05. Hasło przewodnie imprezy „Czytanie łączy pokolenia” nawiązuje do Jubileuszu „650 lat w służbie książki”, który będzie miał miejsce właśnie w bieżącym roku. Dokument z dn. 12 maja 1364 r., wydany przez króla Kazimierza Wielkiego, ustanowił Studium Generale, czyli późniejszą Akademię Krakowską, a wśród pracowników potrzebnych dla jego funkcjonowania wymieniał stacjonariuszy, którzy organizowali wytwarzanie, udostępnianie i rozpowszechnianie kopii ksiąg rękopiśmienniczych, pełniąc tym samym role bibliotekarzy, księgarzy, wydawców. Tę datę uznaje się za początek służby książce w Polsce.

Cały rok 2014 ma przebiegać pod znakiem imprez popularyzujących książkę, czytelnictwo i wiedzę o zawodach związanych z wytwarzaniem i upowszechnianiem książek. Biblioteki w istotny sposób wpisują się w te obchody, jako miejsce otwarte na każdego czytelnika i promujące literaturę z każdej dziedziny i epoki.

Hasło Tygodnia Bibliotek 2014 nawiązuje też do ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020”, którego celem jest poprawienie społecznego wizerunku książki oraz zwiększenie funduszy na zakup nowości do bibliotek.

W naszej Bibliotece Uniwersyteckiej dalszy ciąg obchodów tygodnia bibliotek będzie po Juwenaliach, czyli w niedzielę. O godzinie 12 odbędzie się rajd rowerowy w ramach ogólnopolskiej akcji “Odjazdowy Bibliotekarz”. Zbiórka przed gmachem Biblioteki, zaś meta w parku na Bydgoskim Przedmieściu.
W poniedziałek bohaterami biblioteki będą przedszkolaki – odbędzie się otwarcie wystawy “Pismo, książka i bibliotek w oczach najmłodszych” na parterze. Toruńscy historycy dr hab. Dorota Michaluk i prof dr hab. Krzysztof Mikulski przeprowadzą rozmowę “Dwugłos podlaski – o Podlasiu historycznie i nie tylko” we wtorek o godz. 13 w sali nr 8. W godzinach 12-15 na parterze odbędzie się prezentacja książek wydawnictwa UMK. Otwarcie kolejnej wystawy będzie miało miejsce w środę o godz.13 na I piętrze. Tym razem to bibliotekarze UMK zaprezentują swoje hobby i pasje. O godz. 18:30 będzie można posłuchać koncertu zespołu Gospel – “Omnes Filii Dei Domini”.
Ostatniego dnia o godz. 13 w sali nr 8 będzie można wziąć udział w szkoleniu Filmoteki Narodowej dotyczącym jej zasobów dostępnych online oraz ich wykorzystywania w edukacji.

Czytanie nieodłącznie kojarzy się z biblioteką, stanowi ona centrum wymiany międzypokoleniowej, w którym doświadczenie współgra z nowym spojrzeniem na rzeczywistość. Na bibliotecznych półkach odnaleźć można zarówno historyczne dzieje i świadectwa dawnych wieków, jak i współczesne teksty, a nawet opowieści futurystyczne. Starodawne druki mogą bez przeszkód współistnieć obok nowoczesnych technologii, audio- czy e-booków. Czytelnik w każdym wieku odnajduje w bibliotece skarbnicę wiedzy, przyjemność obcowania z literaturą piękną czy cenne świadectwa minionych pokoleń. Zapraszamy do wzięcia udziału w tygodniu bibliotek, aby wesprzeć instytucje stworzone dla czytelników naszego Uniwersytetu.

[fot. materiały prasowe]