Toruń, niekiedy nazywany Perłą Północy, to jedno z częściej odwiedzanych zabytkowych miast w Polsce. Nie bez powodu – miejsce, w którym na świat przyszedł słynny astronom Mikołaj Kopernik, pozwala zanurzyć się w wyjątkowej atmosferze gotyku i chłonąć zapachy pieprznych pierników. Uroki Torunia najlepiej odkrywać spacerując wąskimi, brukowanymi uliczkami, które skrywają wiele atrakcji. Podpowiadamy, których z nich nie może zabraknąć w planie zwiedzania miasta!

1. Starówka

Toruńskie Stare Miasto, prawie niezniszczone w czasie wojny, zachwyca niemal niezmienionym układem przestrzennym z czasów średniowiecza. Sercem wpisanej w 1997 roku na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO Starówki jest Gotycki Ratusz na Rynku Staromiejskim, w którym mieści się dziś Muzeum Okręgowe, gdzie można zobaczyć Salę Królewską, Salę Mieszczańską oraz liczne ekspozycje i wystawy. Z wieży widokowej ratusza rozpościera się widok ma cały Toruń.

2. Pomnik Mikołaja Kopernika

Zwiedzanie Torunia warto kontynuować przy pomniku najsłynniejszego mieszkańca miasta – wspomnianego we wstępie Mikołaja Kopernika. Upamiętniająca go rzeźba znajduje się w samym sercu Rynku Staromiejskiego, tuż u stóp Ratusza. Opatrzono ją podpisem: „Ruszył Ziemię, zatrzymał Słońce i Niebo”.

3. Dom Mikołaja Kopernika

Z postacią Mikołaja Kopernika związana jest jeszcze jedna ważna atrakcja Torunia – to średniowieczna kamienica, która w drugiej połowie XV wieku należała do rodziny Koperników. Zdaniem historyków, to właśnie w niej, w 1473 roku przyszedł na świat wielki astronom który jako pierwszy dowiódł, że Ziemia nie jest nieruchomym centrum wszechświata, a jedną z planet krążących po orbitach wokół Słońca.

4. Fontanna flisaka

Leżący nad Wisłą Toruń był niegdyś ważnym miastem handlowym, w którym do dziś żywa jest tradycja flisacka. Doskonałym na to dowodem jest stojący na Staromiejskim Rynku pomnik-fontanna, upamiętniająca jednego z miejskich flisaków, który to zgodnie z legendą swoją grą na skrzypcach miał uwolnić miasto od plagi… żab.

5. Twierdza Toruń

Miłośnikom historii polecamy zwiedzanie Twierdzy Toruń, wybudowanej w drugiej połowie XIX wieku w celu ochrony granicy prusko-rosyjskiej. Kompleks obronny składa się z aż ponad 150 obiektów, w tym 15 dużych fortów. Dla zwiedzających dostępne są dwa obiekty – Fort IV oraz Bateria AB IV – Muzeum Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń.

6. Nadwiślańska panorama miasta

Nadwiślańska panorama Średniowiecznego Zespołu Miejskiego w Toruniu to obowiązkowy punkt w planie pobytu w mieście. Z myślą o odwiedzających przygotowano specjalny punkt widokowy, który znajduje się na przeciwległym brzegu Wisły, na wyspie Kępa Bazarowa, naprzeciwko Bramy Mostowej. Dotrzeć do niego można na dwa sposoby – łodzią turystyczną „Katarzynka”, kursującą z przystani przy Bulwarze Filadelfijskim bądź na pieszo lub komunikacją miejską przez most Piłsudskiego.

Fot. materiały partnera

7. Żywe Muzeum Piernika

Od setek lat Toruń słynie z wyrobu aromatycznych pierniczków. Chcącym zgłębić historię ich powstawania, polecamy wizytę w poświęconym im Muzeum Żywego Piernika przy ul. Rabiańskiej 9. Idealnym zwieńczeniem wizyty będzie samodzielne pieczenie tradycyjnego przysmaku zgodnie ze starą recepturą i za pomocą dawnych narzędzi.

8. Dom Legend Toruńskich

Ciekawym miejscem na planie miasta jest też Dom Legend Toruńskich przy ul. Szerokiej 35, który zachwyci miłośników wciągających historii przekazywanych z dziada pradziada. Obiekt łączy funkcję muzeum i teatru, a same legendy toruńskie – których jest sześć – odgrywane są w sposób interaktywny przy udziale samych odwiedzających.

9. Gotyckie budowle

Prawdziwą wizytówką Torunia jest gotyk – znajdujące się w tym mieście zabytki należą do najstarszych na ziemiach polskich. Nie bez powodu oficjalne hasło promocyjne miasta brzmi: „Toruń – gotyk na dotyk”. Do najważniejszych budowli tego okresu należą Ratusz Staromiejski, Kościół św. Jakuba, Dwór Bractwa św. Jerzego, spichrze i kamienice. Wszystkie one leżą na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.

10. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Planującym rodzinny pobyt w Toruniu polecamy wizytę w pierwszym centrum nauki na Kujawach i Pomorzu. Młyn Wiedzy to interaktywne centrum promujące nowoczesną komunikację naukową. Na odwiedzających czeka możliwość przeprowadzenia rozmaitych doświadczeń z różnych dziedzin nauki. Na przestrzeni 5 tys. m² znajduje się przestrzeń wystawiennicza, pracownie naukowe i sale ekspozycyjne. Planujesz pobyt w Toruniu? Polecamy wpis na naszym blogu: Atrakcje Torunia – Co zwiedzić w Toruniu?

Hotel w Toruniu – gdzie 

Toruń to miasto oferujące liczne atrakcje dla odwiedzających w każdym wieku. Już krótki weekendowy pobyt pozwoli odkrywać najciekawsze miejsca czekające na turystów. Planując zwiedzanie zabytkowego Torunia, warto zadbać o komfortowe warunki wypoczynku po dniu pełnym wrażeń. Te zapewnić może atrakcyjny cenowo pobyt w Hotelu Nad Rzeczką w Toruniu, oferującym 60 miejsc noclegowych w jasnych i przestronnych pokojach 1-, 2-, 3- i 4-osobowych z łazienkami.

[Artykuł sponsorowany]