Jeden z największych festiwali fantastyki i gier odbywających się w Polsce powraca, lecz nie w tradycyjnej formie. Copernicon 2021 przybierze w tym roku formę online. Będzie można w nim wziąć udział poprzez specjalną aplikację.

Kiedy i… gdzie?

Copernicon to wydarzenie skierowane do miłośników gier, fantastyki, literatury i nauki – „w każdej postaci” – jak o tym wspominają organizatorzy. Tegoroczna edycja festiwalu będzie już jedenastą, odkąd wydarzenie pojawiło się na mapie polskich konwentów fantastyki w 2010 r. Copernicon 2021 odbędzie się w dniach 24 – 26 września.

W tym roku udział w Festiwalu nie będzie możliwy w sensie fizycznym. Będzie można w nim uczestniczyć jednak poprzez aplikację Gather Town.

Zwiedzaj toruńską starówkę i eksploruj atrakcje

W aplikacji utworzona zostanie mapa festiwalu, odwzorowująca część toruńskiej starówki, na której do tej pory zawsze odbywał się Copernicon, co nada wydarzeniu odbywającemu się online, indywidualnego charakteru dobrze znanego festiwalu. Po festiwalowej mapie uczestnicy – przy pomocy stworzonego wcześniej przez siebie awatara – będą mogli się poruszać, eksplorując przygotowane atrakcje, a także wchodzić w interakcje ze sobą nawzajem.

Co będzie można robić w aplikacji? Między innymi podejść do stoiska wystawcy i obejrzeć jego ofertę. Będzie również można dołączyć do grupy rozmawiających ze sobą uczestników, wejść do sali czy też wysłuchać interesującej prelekcji. Co bardziej aktywni uczestnicy będą mogli wziąć udział w panelu dyskusyjnym lub warsztatach.

Gather Town posiada szereg funkcjonalności, które umożliwiają doznanie uczucia, jakby było się na prawdziwym konwencie. Dowodem na to choćby tak prozaiczny aspekt, jak głośność rozmów uczestników Coperniconu obserwowana przy poruszaniu się po mapie. Chodząc po niej, gdy zbliżająmy się do innych uczestników, słychać ich coraz głośniej, zaś przy oddalaniu się coraz ciszej. Aplikacja zawiera również wiele interaktywnych elementów: komputerów, projektorów, plakatów czy tablic warsztatowych wraz z trybem rysowania lub edytora tekstu. Nie można zapomnieć o czacie tekstowym, którego oczywiście również nie zabraknie w aplikacji.

O tym, jak stworzyć swój awatar i uczestniczyć w Festiwalu przeczytacie w tym miejscu.

Program Festiwalu

W programie tegorocznego Coperniconu znaleźć będzie można prelekcje, pokazy, warsztaty z użyciem tablic interaktywnych, gry RPG, konkurs Cosplay i wiele innych atrakcji. Lista ta nie jest zamknięta z uwagi na to poszukiwanie nowych możliwości dostosowania aplikacji do potrzeb festiwalu.