Przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, a właściwie przy Wydziale Filologicznym powstała w tym roku nowa fundacja. Złożona z wykładowców i studentów, postawiła sobie za cel szerzenie kultury.

Pionowy Wymiar Kultury (PWK) to fundacja powstała z inicjatywy pracowników naukowych naszego uniwersytetu, której głównym celem jest pomoc w rozwoju duchowym. Trzon fundacji stanowi grono doktorów: dr Joanna Bielska-Krawczyk, dr Mirosław Krawczyk, dr Ewa Dryglas-Komorowska, dr Małgorzata Lisecka oraz dr Anna Żurawska. Zapytana o powód założenia fundacji dr Bielska-Krawczyk stwierdziła: Mierzi mnie to, że wytracamy energię na szukanie kozłów ofiarnych, jakiejś grupy, która w naszych oczach ponosi całą odpowiedzialność za nieudany świat. To stary mechanizm. I w gruncie rzeczy niezwykle wygodny, bo zwalniający nas z odpowiedzialności za życie i otoczenie. Stąd od dłuższego czasu żywię przekonanie, że zamiast rozgoryczać się zepsuciem polityków, powinniśmy starać się skrzykiwać do jakichś prac czy akcji, które w tym zakresie, w jakim posiadamy pewne kompetencje, pozwolą nam na pozytywne działania na rzecz pewnej społeczności.

Hasło „pionowy wymiar kultury” ma za zadanie przypominać, że to właśnie kultura jest czymś, co ciągnie człowieka w górę. Wyprowadza go ze stanu na poły zwierzęcego bytowania, ze stanu egoizmu i przymkniętych oczu. Również logo fundacji zawiera w sobie głębsze przesłanie. Autorką pomysłu była dr Bielska-Krawczyk, a wykonawcą zaprzyjaźniony artysta: Człowiek z rozpostartymi rękoma jest oczywiście analogiczny do słynnego modelu witruwiańskiego, jaki znamy z rysunku Leonarda da Vinci. Ten mój pomysł jest nawiązaniem do idei pełni człowieczeństwa obecnej w tamtym obrazie, a jednocześnie stanowi jakąś formę polemiki z nim. Logo zawiera również takie elementy jak łuk gotycki, nawiązujący do miejsca powstania fundacji – Torunia oraz związanego z nim hasła „gotyk na dotyk”. Łuk jest także formą podkreślenia owej pionowości kultury. Także układ rąk, uniesionych ku górze, oddaje tę myśl. Kolory (błękit i zieleń),  które wzbudzają skojarzenia z nadzieją oraz życiem, mają w zamyśle autorki łączyć się z wymiarem duchowym.

Obecnie trwają już prace nad pierwszymi akcjami fundacji. Studenci zaangażowani w jej tworzenie, chcą przekonać również innych, że warto zainteresować się kulturą. – Już na pierwszym spotkaniu pojawiła się masa pomysłów na szerzenie kultury: murale, bookcrosing, listy, kodeksy konferencje – wspomina Monika Liana, studentka Kulturoznawstwa. – Aktualnie zajmujemy się przygotowaniem akcji szerzącej kulturę osobistą. Planujemy przygotować przypinki oraz opaski z hasłami, które będą przypominać o tym, że savoir vivre, nadal obowiązuje w dzisiejszych czasach.

Fundacja nie jest nastawiona na nawracanie mas i docieranie do tysięcy odbiorców. Takie działania jej założyciele uważają za sprzeczne z ich ideą. – Chciałam stworzyć coś, chociażby w małej skali, dotyczącego bezpośrednio moich studentów, co miałoby szansę „uratować” ich sposób myślenia o sobie i świecie. Chociażby dotyczyło to tylko tej małej grupki młodych ludzi. – mówi dr Bielska-Krawczyk. – Zdaję sobie z tego sprawę, że zasadniczo rzecz biorąc idę mocno pod prąd, ale… nie można siedzieć z założonymi rękoma. Jeśli się nie uda, to chcę móc uczciwie powiedzieć: „Przynajmniej próbowałam”. Moim zdaniem warto.

Bez medialnego szumu, ogłoszeń i facebook’owego pędu. Fundacja zaprasza w swoje szeregi wszystkich tych, którzy odczuwają potrzebę spotkania z kulturą. Nie tą spotykaną na co dzień, w telewizji, radiu, czy Internecie , ale w jej najczystszym wydaniu. Kulturą pisaną przez duże K, jednocześnie będącą istotną część życia konkretnych ludzi. Aby ułatwić do niej dostęp, twórcy fundacji zapraszają do korzystania z  właśnie powstającej strony internetowej. Znajdziecie tam nie tylko informacje o jej aktualnych działaniach, ale również teksty kultury, które być może zainspirują Was do przemyśleń.

Już w pierwszych miesiącach swej działalności fundacja ogłosiła konkurs literacko-plastyczny pod hasłem „Polowanie na duszę.” Celem konkursu jest odpowiedzenie na jedno z postawionych przez autorów pytań o duszę przy pomocy niemalże każdej formy literackiej bądź plastycznej. W maju podczas Tygodnia Refleksji nad Kulturą Duchową, w Domu Muz odbędzie się wystawa pokonkursowa, w której udział wezmą wyróżnione prace. Oprócz tego na zwycięzców czekają nagrody pieniężne oraz rzeczowe. Termin nadsyłania prac upływa 30 marca. Więcej informacji w regulaminie konkursu: polowanie-na-duszę.