Skip to content

Spodkopca.pl

Menu
  • Kultura
  • Studenci
  • Koncerty
  • Miasto
  • Lifestyle
  • Sport
Menu

Decyzja ws. GiLA we wtorek. Uczniowie wciąż walczą

Posted on 2013-11-20

Ważą się losy Gimnazjum i Liceum Akademickiego. Wygląda na to, że nie uda się uratować zespołu szkół w obecnej postaci – w jego miejsce mają się pojawić dwie nowe placówki prywatne.

Zespół Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu powstał piętnaście lat temu. Zadaniem placówki, działającej pod egidą UMK miało być kształcenie wybitnie zdolnej młodzieży bez względu na status majątkowy. GiLA jest jednak na tyle dużym obciążeniem dla borykającego się z kłopotami finansowymi Uniwersytetu, że wymusiło to zmianę jego struktury i sposobu finansowania. Od przyszłego roku szkolnego pojawią się dwie nowe placówki prywatne, w których obowiązywać będzie czesne. Obecnie działające szkoły publiczne nie ulegną natychmiastowej likwidacji, ale zaprzestany zostanie do nich dalszy nabór. UMK wciąż zachowa patronat nad nowopowstałymi prywatnymi szkołami.

8 listopada na otwartym spotkaniu dyrekcja placówki rozmawiała o jej przyszłości z nauczycielami i rodzicami. W auli GiLA pojawiła się garstka uczniów, ponieważ – zdaniem uczniowskiej społeczności – dotarła do nich informacja, że nie mają oni prawa wziąć w zebraniu udziału. Uczestnicy spotkania twierdzą, że na najważniejsze pytania – o poinformowanie szkolnej społeczności o losie placówki, a także o kwestię przyszłości uczniów, których nie stać na opłacanie czesnego – jednoznaczne odpowiedzi nie padły.

Na posiedzeniu Senatu toruńskiej uczelni 26 listopada ma zapaść decyzja o losie Gimnazjum i Liceum Akademickiego. Uczniowie i nauczyciele deklarują, że nie pogodzą się tak łatwo ze zmianami i będą starać się ze wszystkich sił o uratowanie publicznego charakteru szkoły.

– Nie pozwólmy, aby ta unikalna na skalę krajową placówka po prostu zniknęła i zaprzepaściła wieloletnie starania uczniów oraz nauczycieli – komentują uczniowie GiLA, Natalia Łożykowska i Wojciech Pawlak. – Mamy nadzieję, że dyrekcja, grono pedagogiczne, rodzice i uczniowie, a także absolwenci zjednoczą swoje siły. To nasza szkoła i trzeba o nią walczyć!

[Fot. http://www.gimakad.torun.pl]

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

  • Toruń zewnętrzną galerią sztuki! „Sztuka w mieście” pojawi się w wiatach przystanków MZK a także na Dworcu Głównym
  • KH Energa Toruń – Cracovia [13.09.24]
  • Art Moves – już 17. raz będziemy podziwiać sztukę na bilbordach
  • Zadbaj o siebie dzięki usługom w Salonie Syrenka
  • Karne w sparingu z EC Będzin Zagłębie Sosnowiec [fotogaleria – 30.08.24]

Najnowsze komentarze

  1. Kot w książce, kot w bibliotece – Światowy Dzień Kota – BGPW blog - 5 książkowych kotów, czyli koty w literaturze
  2. nastka - Pomniki Mikołaja Kopernika w Polsce
  3. Michał Machel - Pomniki Mikołaja Kopernika w Polsce
  4. Makalia - Pomniki Mikołaja Kopernika w Polsce
  5. Adrian - TLU Kala – Izolacje Toruń rozpoczyna sezon ligowy. Czy wygra swój pierwszy mecz? [Toruński Typer Sportowy – kibicuj, typuj i wygrywaj!]

Kategorie

  • Copernicon
  • Cykle
  • Foto
  • Informacje
  • Juwenalia
  • kino
  • Koncert
  • Kultura
  • Lifestyle
  • Literatura
  • Miasto
  • Opinie
  • Patronat
  • Porady
  • Publicystyka
  • Recenzje
  • Sport
  • Studenci
  • Toruńscy muzycy
  • Wideorelacje
  • Wywiady

Kategorie

  • Copernicon
  • Cykle
  • Foto
  • Informacje
  • Juwenalia
  • kino
  • Koncert
  • Kultura
  • Lifestyle
  • Literatura
  • Miasto
  • Opinie
  • Patronat
  • Porady
  • Publicystyka
  • Recenzje
  • Sport
  • Studenci
  • Toruńscy muzycy
  • Wideorelacje
  • Wywiady
©2025 Spodkopca.pl | Design: Newspaperly WordPress Theme