Podłoga jest jednym z najważniejszych elementów wystroju wnętrza, a gdy urządzamy dom czy mieszkanie, to właśnie od podłóg powinniśmy zacząć. Zazwyczaj w takich sytuacjach możemy dobrać sobie co tylko chcemy, od wykładziny po lity kamień, jednak nie wszystkie rozwiązania sprawdzą się wszędzie. Fakt faktem, drewniany parkiet można położyć zarówno w sypialni, jak i w kuchni, jednak jeśli nie mamy bardzo specyficznego projektu, najpewniej wyłożymy drewnem podłogę w salonie, sypialni i innych przestrzeniach poza kuchnią i łazienką. Jeśli chcesz zobaczyć, jakie rozwiązania można wprowadzić we wnętrzu przy pomocy drewnianej podłogi, koniecznie odwiedź salon podłóg Dębowy Młyn, gdzie znajdziesz zarówno drewno krajowe, jak i zagraniczne, w pełnej palecie barw i przystosowane do różnych warunków użytkowania.

Z kolei jeśli kupiliśmy mieszkanie z rynku wtórnego z drewnianą podłogą w dobrym stanie i nie chcemy w tej chcieli ponosić dodatkowych kosztów wymiany podłogi, możemy spokojnie jedynie ją odnowić: wycyklinować i pomalować lakierem. Każda z powyższych sytuacji zostawia nas z drewnianym parkietem i mieszkaniem do urządzenia. Jakie mamy możliwości? Jakim stylom warto się przyjrzeć, a jakich lepiej unikać? Co zrobić, żeby drewniana podłoga komplementowała wnętrze?

  1. Styl skandynawski

Styl skandynawski to cieplejsza odmiana współczesnego minimalizmu: stawia na prostotę i naturalne materiały, a jednocześnie nie narzuca rygoru wymaganego przy klasycznym minimalizmie. Jako że drewno jest jednym z najważniejszych materiałów używanych przy urządzaniu wnętrz w stylu skandynawskim, drewniana podłoga sprawdzi się znakomicie w tak urządzonym domu czy mieszkaniu. Jeśli myślimy o stylu skandynawskim, podłoga powinna być nieskomplikowana: jednokolorowa, w naturalnym odcieniu i ułożono podłużnie, poprzecznie lub skośnie, gdyż jedną z najważniejszych cech stylu skandynawskiego jest prostota.

  1. Vintage

We wnętrzu w stylu vintage można zaszaleć z podłogami. Jeśli marzy ci się drewniana mozaika albo babcia, po której odziedziczyłam mieszkanie wybrała bardzo specyficzny parkiet, nie martw się: wnętrze w stylu vintage da się zaaranżować w najdziwniejszych przestrzeniach. Ważną częścią stylu vintage jest łączenie różnych wzorów i kolorów, dlatego też ciekawszy układ parkietu, jak wspomniana już mozaika albo zwykła starodawna jodełka sprawdzą się wyśmienicie.

  1. Styl industrialny

Choć industrial kojarzy się z betonem i cegłami, nagimi ścianami i wylewką na podłodze, warto pamiętać, że urządzając mieszkanie powinniśmy postawić na funkcjonalność. Choć betonowa wylewka może wyglądać dobrze, sprawdzi się w galerii sztuki albo w kawiarnii, a nie w domu, gdzie potrzebujemy trochę ciepła – dosłownie i w przenośni. Dosłownie, bo drewniany parkiet zapewnia całkiem niezłą izolację termiczną i pozwala zniwelować uciekanie ciepła z pomieszczenia zimą. W przenośni – bo drewno jest jednak nieco “przyjaźniejsze” niż nagi beton. To powiedziawszy, warto zaznaczyć, że w stylu industrialnym wykorzystuje się deski sztuczne, barwione i te o chłodniejszej barwie, ułożone podłużnie lub poprzecznie.

[Artykuł sponsorowany]