Znana i lubiana Galeria Rusz obchodzi w tym roku dwudzieste urodziny! Z tej okazji twórcy Galerii przygotowali jubileuszową wystawę pt. „Własny język”, której oficjalne otwarcie będzie miało miejsce w piątek. 

Dwudzieste urodziny Galerii Rusz!

Galerię Rusz i jej słynne bilbordy, którymi nie raz się z Wami dzielimy, zna chyba każdy. Warto jednak przypomnieć, że pod tą nazwą kryje się autorski projekt artystycznego duetu, w którego skład wchodzi Joanna Górska i Rafał Góralski. Artyści specjalizują się przede wszystkim w tworzeniu sztuki publicznej – tworzą bilbordy, plakaty, instalacje, murale, animacje, performance i akcje, a swój projekt realizują w Toruniu już od 20 lat, dzięki czemu jest to najdłużej działający projekt tego typu na świecie, gdzie w stałej lokalizacji prezentowane są prace artystyczne.

Warto wspomnieć, że artyści wystartowali w sierpniu 1999 roku na ulicznym bilbordzie przy Szosie Chełmińskiej 37 w Toruniu. Przez te 20 lat przeszli długą drogę – od skromnego eksperymentu artystycznego, którego celem było wyprowadzenie sztuki z galerii na ulicę, do żywej polskiej klasyki sztuki publicznej i street artu. Twórcy Galerii mają na swoim koncie ponad 500 artystycznych bilbordów! Byli wyróżnieni licznymi stypendiami i nagrodami, a ich wystawy odbywały się nie tylko w Polsce, ale również za granicą.

Pytanie, Galeria Rusz, Toruń [fot. materiały organizatora]

Pytanie, Galeria Rusz, Toruń [fot. materiały organizatora]

Twórcy Galerii z okazji obchodów 20-lecia działalności artystycznej przygotowali jubileuszową wystawę pt. „Własny język”. Składa się z kilku części. Już od 1 sierpnia w Toruniu można oglądać pokaz nowych oraz retrospektywnych prac na 30 citylightach, a także na 2 stałych bilbordach, które znajdują się na Szosie Chełmińskiej i na Wałach gen. Sikorskiego. Co ciekawe, prace prezentowane są również na bilbordach w przestrzeni publicznej Warszawy, a w Muzeum Plakatu w Wilanowie na ekranie multimedialnym zostanie pokazana dokumentacja 150 prac, specjalnie na tę okazję wybranych z dorobku artystów. Oficjalne otwarcie jubileuszowej wystawy odbędzie się jednak 9 sierpnia o godz. 12.00 na Pl. Rapackiego w Toruniu. Artyści przygotowali 8 metrową ściankę z dokumentacją swojej 20-letniej działalności artystycznej oraz akcję artystyczną pt. „Język”, do udziału w której zaproszą publiczność.

Dwudzieste urodziny Galerii Rusz – program obchodów jubileuszu:

01.08 – 31.08:  wystawa prac na citylightach / przystanki MZK / Toruń

01.08 – 31.08:  wystawa prac na bilbordach / Wały gen. Sikorskiego, Szosa Chełmińska / Toruń

01.08 – 31.08:  wystawa prac na bilbordach / Warszawa

09.08 – 01.09:  prezentacja dokumentacji prac / Muzeum Plakatu w Wilanowie / Warszawa

09.08 godz. 12.00: otwarcie wystawy, prezentacja dokumentacji prac, akcja artystyczna Galerii Rusz / Pl. Rapackiego / Toruń