Zainteresowanie Polską historią zauważalnie wraca – i nie mowa tu wyłącznie o tych, którzy w celu jej poznawania sięgają do książek. Wątki historyczne przenikają również do kultury popularnej, w tym do mody i rozrywki. Jak należy oceniać to zjawisko? Sprawdziliśmy to na przykładzie Dywizjonu 303.

Pamięć o bohaterach

Dywizjon 303 był pododdziałem lotnictwa myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Utworzono go 2 sierpnia 1940 roku, a jego patronem został Tadeusz Kościuszko. Dywizjon działał do roku 1946.

W jego szeregi wchodziło grono najlepszych lotników. Wśród przywódców na przestrzeni lat zasłynęli szczególnie mjr Zdzisław Krasnodębski, płk. Jan Leszczyński oraz por. Adrian Leś. Ogólne dowództwo nad Dywizjonem 303 sprawował Ronald Gustave Kellett (do 1941 roku), po czym objął je Adam Kowalczyk.

Bitwa o Anglię

Choć Dywizjon 303 kojarzony jest z szeregiem słynnych akcji, nie można zaprzeczyć, że Bitwa o Anglię to ta najpopularniejsza. To właśnie dzięki niej Dywizjon 303 zaczęto zaliczać do najlepszych jednostek myśliwskich II wojny światowej. Historycy wskazują że grupa uzyskała wynik 126 zestrzeleń wrogich samolotów (choć inni sądzą, że liczba może być zawyżona). Niezależnie od poglądu na dokładny rezultat, Dywizjonowi 303 zgodnie przypisuje się pierwsze miejsce spośród wszystkich dywizjonów lotniczych, które miały udział w Bitwie o Anglię.

Inne operacje

Do innych, słynnych akcji, w których brał udział Dywizjon 303 można zaliczyć Rajd na Dieppe, Alianckie naloty na Niemcy oraz ofensywę myśliwską nad Francją. W 1942 roku piloci dywizjonu przeszkolili amerykański 94 Dywizjon Bojowy, przygotowujący się do walk w Europie.

Gra komputerowa o Dywizjonie 303?

Gry inspirowane realnymi wydarzeniami wojen przestały już dziwić. 303 Squadron: Battle of Britain zapowiada się jednak wyjątkowo ciekawie. Gra polskiej produkcji ma ukazać się lada moment.

03 Squadron: Battle of Britain to symulator lotniczy, który pozwala nam wcielić się w pilotów tytułowego Dywizjonu 303 w czasie Bitwy o Anglię. Prócz zestrzeliwanie wrogich samolotów Luftwaffe, gracz może pełnić rolę mechanika słynnego Hawker Hurricane.

Choć to typowa „zręcznościówka”, każdego patriotę za serce chwyci klimat, w jakim gra została skonstruowana. W przerwach między potyczkami z rogiem trafiamy do bazy, gdzie możemy śledzić  losy poszczególnych pilotów i poczuć atmosferę minionych czasów.

Planszowa walka o Wielką Brytanię

Nie tylko miłośnicy gier komputerowych mogą skorzystać z rozrywki o narodowym klimacie. Powstała również planszowa gra „Dywizjon 303” – celem rozgrywki jest zestrzelenie jak największej ilości wrogich maszyn i bezpieczny powrót do bazy. Do gry dołączono specjalną książeczkę, z której można dowiedzieć się o historii dywizjonu.

Moda na patriotyzm

Nie można pominąć również zauważalnej mody na patriotyczne detale w odzieży. Motyw związany z Dywizjonem 303 znajdziemy chociażby w tym sklepie: https://unirepatria.pl/produkt/dywizjon303/. To doskonała propozycja dla tych, którzy lubią manifestować swoje przekonania. Ponadto, ilustracje na patriotycznych koszulkach są nie tylko wymowne, ale po prostu niezwykle estetyczne. Jak widać, poszanowanie do historii oraz polskich bohaterów można wyrazić na różnorodne sposoby.

O bohaterach takich jak członkowie Dywizjonu 303 warto pamiętać, nawet włączając ich losy w skład kultury popularnej. W ten sposób, historia łatwiej dociera przede wszystkim do osób młodych, a wraz z nią cenne wartości i idee.

[Artykuł sponsorowany]