Do Sejmu trafił projekt ustawy posłów PiS, która wprowadziłaby nowe święto państwowe. Dzień Nauki Polskiej miałby przypadać 19 lutego, czyli w rocznicę urodzin patrona toruńskiej uczelni a także naszego portalu – Mikołaja Kopernika.

Cel ustawy

Pod projektem ustawy podpisało się 26 posłów partii Prawo i Sprawiedliwość. Parlamentarzyści swoją inicjatywę tłumaczą chęcią „uznania dokonań polskich naukowców, ich dążenia do poznania prawdy i przekazywania wiedzy kolejnym pokoleniom”.

Dzień Nauki Polskiej stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa. Co więcej – ich odkrycia nieraz wywierały przemożny wpływ na bieg dziejów całej ludzkości – możemy przeczytać w uzasadnieniu projektu ustawy.

Posłowie zaznaczyli, że nauka od zawsze stanowi istotną rolę w naszym rozwoju intelektualnym, ale też społecznym i gospodarczym. Docenili misję szkół wyższych a także wymienili najwybitniejszych polskich naukowców, wśród których znaleźli się m.in.: Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska-Curie, Ignacy Łukasiewicz.

Dzień Nauki Polskiej dniem wolnym od pracy?

Warto pamiętać, że nie każde święto jest równoznaczne z dniem wolnym od pracy. Planowany Dzień Nauki Polskiej nie byłby świętem pozbawionym tego obowiązku. Patronem święta miałby zostać urodzony w Toruniu wybitny astronom i autor przełomowego „O obrotach ciał niebieskich” Mikołaj Kopernik, żyjący na przełomie XV i XVI wieku.

Sejmowa Komisja Edukacji rozpocznie prace nad projektem ustawy 8 stycznia.