W Toruniu trwa kolejny przetarg, którego przedmiotem jest stworzenie na przystankach autobusowych wyczekiwanego przez wielu systemu informacji pasażerskiej. Składanie ofert w przetargu trwało do 4 lutego, a obecnie o zamówienie rywalizują trzy firmy.

Elektroniczne tablice na toruńskich przystankach autobusowych

Zapowiada się na to, że w Toruniu, na przystankach autobusowych, znajdą się w końcu elektroniczne tablice! Trwa właśnie przetarg w tej sprawie, a o wykonanie tego zamówienie ubiegają się trzy podmioty. Najtaniej prace jest gotów wykonać MP Technology, które proponuje 5,561 mln zł. Z kolei warszawskie GMV Innovating Solutions proponuje 8,256 mln zł, a RG Plus z Mielca – 8,849 mln zł. Budżet miasta na to zadanie wynosi 8,545 mln zł. Wykonawca dostarczy i zamontuje w 115 autobusach komunikacji miejskiej urządzenia pokładowe, dzięki którym będzie wiadomo, gdzie dany pojazd się znajduje, a na bazie tych danych, prezentowane będą informacje o jego przyjeździe na 73 tablicach dynamicznej informacji pasażerskiej na przystankach. Miasto, w ramach zamówienia, zleca także dostawę aplikacji do tworzenia topologii miejskiej sieci komunikacyjnej i planowania rozkładów jazdy. Powstać ma również aplikacja na smartfony. O wyborze wykonawcy zdecydują: cena (60%) oraz gwarancja (40%). Wszyscy oferenci zaoferowali 60-miesięczny okres gwarancji. Dokumentacja budowlano-wykonawcza ma powstać w ciągu 12 miesięcy, a cały system do 30 czerwca 2021 r.

Jak będzie wyglądał system informacji pasażerskiej?

Zamontowane zostaną trzy rodzaje tablic – w zależności od liczby wierszy – do prezentowania informacji. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji dwustronne tablice 12-wierszowe, 7-wierszowe i 5-wierszowe. Pierwszy wiersz zamawiający zarezerwował na umieszczenie herbu miasta, nazwy przystanku i zegara. Drugi wiersz stanowi pole opisu do informacji w charakterze linia, kierunek i minuty do odjazdu. Prezentowane będą one w trzech językach – polskim, angielskim i niemieckim. Ostatni wiersz przeznaczono do wyświetlania komunikatów w formie tekstu przewijanego. W przypadku jego braku, tablica ma po prostu wyświetlać kolejny odjazd autobusu. Prezentowane na tablicy informacje o odjazdach w czasie rzeczywistym dotyczyć będą najbliższych 59 minut. Powyżej tego czasu, przy kierunku autobusu, ma się wyświetlać rozkładowa godzina przyjazdu. Na 30 sekund przed rzeczywistym odjazdem z przystanku pole „odjazd”, będzie pulsować i zamieniać się w symbol odjazdu. Tablice będą także wyposażone w system zapowiedzi głosowych wykonywanych przez syntezator mowy. Do systemu ma zostać również włączonych 8 tablic informacji pasażerskiej dostarczonych przez KZŁ w Bydgoszczy na dworcu kolejowym Toruń Główny.

Co z poprzednim przetargiem?

Przetarg, który właśnie trwa, nie jest pierwszym przetargiem w sprawie systemu informacji pasażerskiej. Elektroniczne tablice na przystankach autobusowych miały się pojawić nieco wcześniej – już pod koniec 2020 r. W ubiegłym roku miasto jednak unieważniło przetarg na uruchomienie systemu. Stało się to na trzy dni przez planowanym otwarciem ofert. Jak informuje portal tylkotorun.pl, stało się tak przez błąd urzędników.

Źródło: transport-publiczny.pl, tylkotorun.pl