Za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji Urząd Miasta Torunia uruchomił przetarg na zakup sześciu zeroemisyjnych autobusów elektrycznych.

W planach zakup 30 autobusów elektrycznych

Zakup ekologicznych autobusów jest częścią projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II”, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Prezydent Torunia Michał Zaleski w wypowiedzi dla strony miasta powiedział o planach zakupu ok. 30 zeroemisyjnych autobusów do roku 2023.

W planach miasta jest zakup niskopodłogowych autobusów elektrycznych wyposażonych w m.in. system informacji pasażerskiej, monitoring, klimatyzację, automaty do sprzedaży biletów, a także w Wi-Fi oraz ładowarki USB. Autobusy, których dostawa ma odbyć się jesienią 2020 roku mają być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Otwarcie ofert nastąpi 6 sierpnia tego roku. Na zakup elektrycznych pojazdów wraz z potrzebną infrastrukturą (pogotowie techniczne, a także dostawa, montaż i uruchomienie ładowarek szybkiego i wolnego ładowania autobusów elektrycznych) przeznaczono 13,6 mln zł.

Przypomnijmy, że dotychczas w ramach projektu BiT City władze Torunia zakupiły 14 autobusów hybrydowych za łączną kwotę 20,1 mln zł netto.