Toruński Festiwal Nauki i Sztuki zbliża się do pełnoletniości. Kiedy już dostarczycie pokarm ciału podczas kolejnej edycji Torunia za Pół Ceny, pozwólcie także najeść się swojemu umysłowi i duszy.

Organizatorzy 17. edycji Festiwalu Nauki i Sztuki przygotowali aż 135 różnego rodzaju akcji i imprez (jest w czym wybierać!). Wszystkie wydarzenia połączy rzeka Wisła. Hasło to jest motywem przewodnim festiwalu nawiązującym do obchodzonego w całej Polsce Roku Rzeki Wisły. A zatem czas na pewno popłynie wartko podczas koncertów, wykładów i innych atrakcji toruńskiego festiwalu.
Do głównych wydarzeń 17. edycji TFNiS należą występ taneczno-kulturalny „Podróż do Azji. Kulturalne Chiny w pigułce” w wykonaniu University of Electronic Science and Technology of China, wykład profesora Zhang Yi z Beijing Open University na temat tradycyjnej medycyny chińskiej, dyskusja z udziałem naukowców o korzyściach i skutkach regulacji Dolnej Wisły, „Zagadkowy rejs z nożem” czyli maraton filmowy o tajemniczej nazwie, wykład „Powrót jesiotra? Zapomniane bogactwo rzek” oraz spektakl operowy kończący festiwal. Jednak to tylko część atrakcji, które czekają na mieszkańców Torunia. Przez 5 dni festiwalu odbywać się będą imprezy plenerowe oscylujące wokół rozmaitych dziedzin – począwszy od astronomii i biologii, poprzez psychologię, teologię i muzykę, na informatyce i kryminalistyce skończywszy. Do organizacji Festiwalu Nauki i Sztuki przyczynili się studenci i wykładowcy UMK. Poprowadzą oni warsztaty, a także opowiedzą o badaniach, którymi zajmują się na co dzień. Chętni będą mogli nauczyć się pisać arabiyyą dzięki studentkom z Koła Naukowego Arabistów „Zahra as-Sahra” lub wysłuchać, co na temat kłamania mają do powiedzenia członkowie Koła Naukowego Matematyków UMK.

Jak jeść owoce morza, by się najeść?

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki to idealna okazja, by dowiedzieć się, czy w Wiśle można znaleźć diamenty, jak ograniczyć słodycze oraz jak pisać o muzyce, a także posłuchać o wielojęzyczności w kraju nad Wisłą bądź o dylematach toruńskiego Flisaka. Do kogo kierowany jest Festiwal Nauki i Sztuki? Odpowiedź jest prosta: do ciekawskich! I do tych zainteresowanych zabawą, i do tych, którzy łakną wiedzy.

KIEDY: 21-25 kwietnia (piątek-wtorek)
GDZIE: Wydarzenia odbywają się w różnych miejscach w Toruniu (głównie na wydziałach UMK, w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, lecz także w terenie)
BILETY: Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe jest wolny, ale na większość z nich obowiązują zapisy, które rozpoczną się 10 kwietnia. Wejściówki na niektóre z wydarzeń będą rozdawane w Dworze Artusa (przy Rynku Staromiejskim 6) 19 kwietnia w godz. 16:00-18:00.
Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie festiwalu. Natomiast tutaj możecie zapoznać się z całym programem toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.